Twitter pomůže zmapovat vývoj epidemie v reálném čase

Sociální sítě napomáhají šířit paniku ještě dříve, než se z nenápadné nemoci jako prasečí chřipka stane epidemie. Vědci ale zjistili, že takový Twitter může zároveň poskytnout i cenná data o vývoji nemoci.

Už dříve zaznamenala společnost Google, že určitá vyhledávaná slova značí zvýšenou aktivitu chřipky v dané oblasti. Z tohoto důvodu spustila službu Chřipkové trendy mapující výskyt chřipky ve světě.

Tématu šíření chřipky v kontextu aktivity uživatelů se chopil také mezinárodní tým výzkumníků z institutu CompEpi (computational epidemiology research) na univerzitě v Iowě. Jejich cílem bylo přinést nástroj, který by pomohl mapovat výskyt nemoci v reálném čase. Takový nástroj založený na aktuálních datech ze sociálních sítí by dalece předčil oficiální statistiky, které vždy přicházejí se zpožděním.

Vědci nejprve zmapovali, jak se v aktivitě uživatelů na Twitteru reflektoval počáteční vývoj epidemie prasečí chřipky v roce 2009.

Jak ukazuje graf, vše začalo poměrně málo případy, ale velkým ruchem na Twitteru. S postupným přibýváním případů pak související ruch postupně utichal. Když byla situace ve světě fakticky nejhorší, o nemoci se na Twitteru už téměř nemluvilo.

Zmíněný graf tedy vypadal z pohledu cílů výzkumníků poněkud beznadějně. Ve chvíli, kdy chřipka řádila nejvíce, ale přeci jen objevili způsob, jak sledovat vývoj nemoci v reálném čase. Vytvořili program, který analyzoval změnu Twitter streamu v závislosti na oficiálních údajích o šíření nemoci.

Program si sám stanovil, jaké termíny se v souvislosti s nemocí nejčastěji objevovaly (teplota, návštěvy lékařů apod.). Dané pojmy následně vyhledával napříč všemi tweety a snažil se identifikovat oblasti, kde se chřipka nově objevila.

V tomto grafu je vidět, jak byl program úspěšný v porovnání s následně zveřejněnými skutečnými údaji o šíření nemoci. Modře čárkovaně jsou fakticky zaznamenané případy, červeně pak předpověď programu vytvořeného výzkumníky. Výzkumníci si nekladou nároky, že by tento postup v budoucnu nahradil přesná statistická data. Program ale prokázal, že jej lze velmi efektivně využít k orientačnímu sledování aktuální situace.

Když už Twitter dokáže předpovídat úspěšnost filmů v kinech, vývoj cen akcií a nyní i šíření nemocí, a i taková služba jakou je zkracovač Bit.ly chce nyní předpovídat budoucnost, čeho se dočkáme příště?

Via Mashable

Total
0
Shares
Další články