Torrentový přístav IsoHunt končí. Zakladatel má zaplatit 110 milionů dolarů

Podle filmového průmyslu je to krok vpřed pro očištění internetové komerce. Jedna z nejpopulárnějších stránek na internetu ještě běží, ale v podstatě jde jen o rozlučku.

Stránky založil jistý Gary Fung před deseti lety. Loni se už díky odkazům na serveru isoHunt dalo stáhnout 14 petabajtů dat. Nakonec ale i on podlehl tlaku skupiny firem jako Disney, Paramount a Twentieth Century Fox, které vyhlásily válku internetovému pirátství.

Zásadní spor je v tom, že stejně jako podobná kultovní stránka PirateBay, není ani isoHunt tím, kdo by držely nelegální obsah. Pouze spravují odkazy. Právní bitva trvala přibližně sedm let. Teď to ale Gary Fung vzdal a přistoupil na dohodu. Kalifornský soud totiž neslyšel na jeho argumenty, že za stahování a sdílení pirátského obsahu byli zodpovědní uživatelé isoHuntu, ale ne server samotný.

“Je to smutné, opouštět své dítě. Byl to ale dobrý boj a zůstal jsem věrný. Začalo to jako taková zábava na škole a stalo se z toho něco mnohem, mnohem většího,” píše Fung na svém blogu. Stránka by se měla uzavřít během zítřka.

isohunt

Soudní dokumenty dokazují, že Fung by měl zaplatit 110 milionů dolarů. Což je ale částka, kterou nemohl nikdy vydělat. Sdružení filmových producentů tak reálně počítá s něčím mezi dvěma a čtyřmi miliony.

Přesto má zábavní průmysl radost. “Úspěch v této kauze pomůže ochránit desítky tisíc firem a firmiček v kreativním byznysu,” tvrdí Chris Dodd z Motion Picture Association of America a dodává, že toto rozhodnutí vysílá silný signál celému průmyslu.

Torrenty se přitom dají použít i kreativně, jako třeba dokazuje Netflix. Ten dlouhodobě boří představy filmového průmyslu o tom, jak prodávat filmy na internetu. Před nedávnem dokonce prozradil, že podle serverů, jako byl právě isoHunt, vybíral filmy a seriály do svého vysílání.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google Glasses se předvedly ve světě módy

Projekt Google Glasses je z technologického hlediska stále do značné míry tajemstvím. Jako koncept se však marketingově prezentuje velice zdatně a jeho roušku nám nyní vývojáři škádlivě poodhalili i na nedávné přehlídce slavné návrhářky Diane von Furstenberg, kde se brýle objevily na tvářích modelek.
Přečtěte si více

Minecraft pomůže OSN přetvářet skutečný svět

Počítačové hry mnozí považují za ztrátu času. Pro některé z nich to možná platí, jiné však dokázaly rozvést svůj potenciál a dosáhnout tak praktických a využitelných rozměrů. Jednou z nich je Minecraft. Ten nyní poslouží jako nástroj, s jehož pomocí mohou obyvatelé chudých oblastí vyjádřit své představy o tom, jak by se mělo vyvíjet jejich prostředí.