Tablety již v USA překonaly čtečky, společně dál ubírají papíru

Zatímco se zvyšuje podíl majitelů tabletů a čteček, přičemž situace na trhu pomalu převažuje ve prospěch tabletů, lidí, kteří čtou papírové knihy, pomalu ubývá. Na změnu přitom stačily pouhé dva roky. Vyplývá to z dlouhodobého průzkumu Pew Research Center.

Vlastnili jste v květnu 2010 čtečku elektronických knih nebo tablet? Pak byste v té době podle Pew Research Center spadali i v USA mezi pouhých šest procent lidí, kteří vlastnictví jednoho z těchto dvou přístrojů uváděli. Do konce roku 2011 tento podíl vzrostl na 18 procent a do tohoto listopadu už na plnou třetinu. V tomto roce průzkum také poprvé zaznamenal, že podíl tabletů mezi lidmi byl vyšší než podíl čteček. Dalším zajímavým trendem je, že obecenstvo tabletů a čteček se prolnulo a překrývá se letos více než kdy dřív. Zatímco loni lze dopočítat, že těch, kdo měli tablet i čtečku, byla pouhá dvě procenta, letos se oběma přístroji pyšnilo již 11 procent dotázaných obyvatel.

Tento trend elektronizace společnosti, která je kromě tabletů a čteček doplněna také ohromným rozmachem smartphonů (ReadWrite uvádí 208 milionů majitelů smartphonů z celkem 315 milionů obyvatel Spojených států včetně důchodců a batolat), se samozřejmě projevuje i na oblíbenosti klasických knih – tištěné knihy s rostoucí oblibou elektronických zařízení, jak také jinak, ztrácejí.

Zatímco před rokem těch, kteří preferovali elektronické knihy, bylo jen 16 procent, letos toto číslo vystoupalo na 23 procent. Dobrou zprávou pro klasické vydavatele ovšem je, že růst preferencí elektronických knih plně nekopíroval růst vlastnictví elektronických zařízení. Jinými slovy, stále existuje mnoho těch, kdo čtečku či tablet vlastní, rádi si ale přečtou i knihu papírovou. Pew Research Center uvádí, že čtení papírových knih potvrdilo 67 procent dotázaných, “jen” o pět procent méně než před rokem. Zastoupení čteček a tabletů ale za stejnou dobu vyrostlo o plných 15 procent.

Via TC

Total
0
Shares
Další články