Světoví operátoři vytvořili obří alianci pro vývoj aplikací

Nepřekonatelný zdroj mobilních aplikací Apple App Store nejspíš brzy dostane velkého bratříčka. Hned čtyřiadvacet největších světových operátorů totiž za vydatné podpory výrobců telefonů vytvořilo alianci Wholesale Applications Community, která má ovládnout globální trh s aplikacemi a přinést jednotná pravidla pro všechny typy přístrojů a sítí. No konečně, chtělo by se dodat.

Jeden svět

Aliance si neklade žádné abstraktní cíle a své plány hned od počátku definovala jasně. Do roka chce zprovoznit obchod s aplikacemi, kam bude moci každý vývojář nabídnout svůj produkt pro široké spektrum telefonů a operátorů současně. Zároveň s tím se má pracovat i na vývoji jednotného standardu pro mobilní aplikace, aby fungovaly na všech typech zařízení. Nesmírně fragmentovaný trh mobilní komunikace se tak možná dočká tolik očekávaného a nejen z marketingového hlediska i velice slibného sjednocení.

Největší z největších

Hlavní konkurencí nově utvořeného společenství jsou podle očekávání již existující obchody určené pro majitele nejpopulárnějších smartphonů, tedy zejména App Store nebo Google Android Market. Proti nim však své síly spojují takoví giganti jako AT&T, Orange, China Mobile, Deutsche Telekom, Verizon nebo trio T-Mobile, Vodafone a Telefónica, které dobře známe z českého trhu. Svou podporu již operátorům vyjádřili také výrobci Samsung, LG a Sony Ericsson.

Via GSM