Super Mario Bros. 3 se prodal za rekordních 156 000 dolarů

Vypadá to, že hry poslední generace by se neměly vyšplhat na vyšší cenu než 70 dolarů za blockbusterový AAA titul. Na hru je to upřímně docela dost, ale je jisté, že když už si ji člověk koupí, tak si ji bude chtít i zahrát. Teď si představte, že někdo právě utratil 156 000 dolarů za vzácnou kopii hry Super Mario Bros. 3 pro Nintendo NES, kterou pravděpodobně nikdy nevyndá z krabičky. Je to nejdražší videohra, která se kdy v aukci prodala, a překonala tak kopii původní hry Super Mario Bros., za kterou nový majitel před pár měsíci zaplatil 114 000 dolarů.

Ve světě sběratelských titulů se dbá na detaily, proto třeba drobné nuance v balení mohou pro sběratele představovat zásadní rozdíl. Zasealované kopie široce dostupných her, jako je Super Mario Bros. by dnes mohly prodávajícím vydělat pár stovek dolarů. Ale pozor – některé kopie se vyznačují vzácnými prvky, jako je odlišná ochranná pečeť, alternativní artový box nebo integrované úchytky na krabičku, které byly pro komerční vydání postupně vyřazovány. Pokud je taková kopie v dobrém stavu, pak její hodnota není jen několik stovek dolarů, ale spíš několik desítek tisíc dolarů.

Právě prodaná kopie hry Super Mario Bros. 3 je vzácná po všech směrech. Je to jedna z několika mála kopií s raným designem, který byl vylepšen hned na začátku životního cyklu hry. Titul, resp. slovo „Bros.“, je na krabičce vlevo a částečně se překrývá s Mariovou rukou. V pozdější verzi se text přesunul těsně ke středu do otevřeného prostoru, kde nepřekrýval žádnou Mariovu část.

Zdroj: Heritage Auctions, HA.com

Tato drobná změna a nedostatečný 3D efekt písma – přesně tím kopie hry neuvěřitelně stoupla na ceně. Další hra ze stejného releasu se před několika měsíci prodala za 38 400 dolarů. Což je dost, ale rozhodně nejde o rekord. Další faktor, který ovlivňuje cenu sběratelských her, je pochopitelně jejich stav.

Rekord překonala až kopie Super Mario Bros. 3, která obdržela 9,2 A+ Wata hodnocení, což značí, že balení a pečeť byly jako nové. Kopie prodaná před pár měsíci měla nižší hodnocení 9.0 A, což je důvod, proč se její cena nevyšplhala do závratných šestimístných výšin.

Hru SMB3 prodala společnost Heritage Auctions, která na sebe již dříve upozornila několika rekordy při prodeji jiných her. Aukce začala na 62 500 dolarech a celkem přihazovalo 20 zájemců, kteří po hře zatoužili. Nakonec ji nejmenovaný kupec získal za 156 000 dolarů. Při takovém tempu bude pravděpodobně trvat jen pár měsíců, než další videohra trhne nový rekord.

Je na čase jet na půdu a prohrabat krabice se starými konzolemi a hrami, kdo ví, kde se ukrývá poklad…

Zdroj: Extremetech

Diskuze k článku