Studie: Google je pětkrát bezpečnější než Bing

Když přijde na bezpečnost vyhledávačů, uživatelé jim obvykle věří, že odkazy v nich jsou tzv. čisté, tedy že se z vyhledávače neprokliknou na stránku s malwarem, který by mohl ohrozit jejich počítač. Jak je tomu ale ve skutečnosti? AV-Test podnikl studii, která zahrnovala analýzu skoro 40 milionů odkazů z vyhledávání.

Zajímá vás, jaké vyhledávače jsou nejbezpečnější? Podle studie AV-Test jednoznačně Google, s tím, že je pětkrát bezpečnější než vyhledávač od Microsoftu Bing. Ani ten si ale v celkovém srovnání nevedl až tak zle.

Vyplývá to z analýzy desítek milionů odkazů z vyhledávačů, mezi kterými byly kromě zmíněné dvojice analyzovány ještě Yandex, Baidu, Blekko, Faroo či Teroma. Většina testovaných odkazů pocházela z trojice Yandex, Google a Bing, jak ukazuje následující graf:

Nastíněný graf obsahuje data, která se v tomto formátu špatně porovnávají, naštěstí se ale snadno lze dopočítat, jaký podíl odkazů obsahoval u čtyřech vyhledávačů s nejvyšším počtem analyzovaných linků nějaký typ malwaru:

  • Yandex … 0,24 promile
  • Bing … 0,12 promile
  • Google … 0,025 promile
  • Blekko … 0,067 promile

Jinými slovy, Google byl nejbezpečnější, méně populární vyhledávač Blekko zobrazoval asi 2,5x více odkazů s malwarem, Bing měl přibližně 5x víc škodlivých odkazů než Google a z vyhledávačů s vyšším vzorkem dopadl nejhůře ruský Yandex s desetinásobným počtem škodlivých odkazů oproti Googlu.

Na druhou stranu je třeba říci, že čísla vypovídají o poměrné bezpečnosti výsledků hledání ve všech zkoumaných vyhledávačích. V případě Googlu jde o jeden škodlivý odkaz na 40 tisíc zkoumaných, u Yandexu o jednu stránku s malwarem z každých 4200 odkazů. Celkově pak výzkumníci mezi 40 miliony zkoumaných webů odkazovaných z vyhledávačů objevili 5 tisíc stránek obsahujících nějakou formu škodlivého softwaru.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Instagram se otevírá reklamě. Využije data Facebooku

Instagram se otevírá reklamě velkých i malých firem. Využívá pro to nepochybnou výhodu, kterou jsou bohaté zkušenosti s reklamou Facebooku, který je vlastníkem Instagramu. Novinka podle slov firmy údajně obohatí také uživatele. Zejména díky propracovanému cílení a možnosti nakupovat přímo z feedu.