Stránka německého telekomu ukazuje kyberútoky v reálném čase

Pomocí speciálního systému se německému Deutsche Telekom podařilo vytvořit síť, s jejíž pomocí může v reálném čase sledovat část kybernetických útoků probíhajících na naší planetě. Ve sledovaném vzorku jsou nejaktivnějším původcem útoků s velkým náskokem Rusové.

Stránka Sicherheitstacho.eu slouží jako mapovací nástroj, s jehož pomocí Deutsche Telekom vyhodnocuje probíhající kybernetické útoky. Web ale ani náhodou nezachytí všechny útoky, k nimž globálně dochází. Funguje na bázi 97 tzv. honeypots, které infiltrují systémy útočníků. Takový honeypot ovšem dokáže sledovat jen útoky, kterých se účastní infiltrovaný systém, dál bohužel nevidí.

Tachometr bezpečnosti, jak lze název stránky volně přeložit do češtiny, tak rozhodně nedává přesný obrázek o tom, jak to s kybernetickými útoky globálně je, je totiž zkreslený směrem k těm systémům, které se podařilo infiltrovat. V tomto případě jde převážně o ruské systémy, jak napovídá fakt, že v únoru 2,4 milionu zaznamenaných útoků pocházelo právě z Ruska, druhý Tchaj-wan měl na kontě jen 907 tisíc.

Červené tečky na mapě znázorňují místa, odkud jsou útoky vedeny. Kromě toho stránka obsahuje i stream živě zaznamenávající všechny spuštěné útoky s uvedením místa původu a typu útoku. Souhrnné statistiky kromě nejčastějších zemí původu za minulý měsíc obsahují také rozdělení podle typů útoků. Mezi těmi drtivě vedou útoky na SMB protokol, mimo jiné spravující i práva přístupu k souborům.

Ačkoliv má tedy tato stránka mnohá omezení, je to docela zajímavá podívaná.

Total
0
Shares
Další články