Steve Jobs rezignoval, nahradí ho Tim Cook

Jobs, vyčerpaný z dlouhého boje s nemocí, dnes nad ránem středoevropského času rezignoval na svou pozici šéfa Applu. Ve společnosti zůstane ve funkci předsedy správní rady.

Zakladatel technologického gigantu Apple a jeho dlouholetý vůdce Steve Jobs nabídl svou rezignaci představenstvu společnosti. V rezignačním dopise, který dorazil na včerejší schůzku představenstva, vysvětlil Jobs svůj krok následovně:

“Vždycky jsem říkal, že jestli jednou přijde den, kdy už nebudu moci plnit své povinnosti a očekávání, která jsou na mě kladena coby výkonného ředitele Applu, budu tím prvním, kdo vám to oznámí. Bohužel, ten den právě přišel.”

Jobs, který se od roku 2003 léčí s rakovinou slinivky a v roce 2009 podstoupil transplantaci jater, byl na zdravotní dovolené už od ledna letošního roku. V březnu si sice nenechal ujít představení nové generace iPadu, kterého se osobně ujal a novinářům předvedl půlhodinovou show, pak se ale opět stáhl do ústraní. V pozici šéfa Applu jej už od ledna zastupoval provozní ředitel Tim Cook, který ho teď definitivně nahradí.

O Jobsově vážných zdravotních problémech a možné rezignaci se nárazově spekuluje celý letošní rok. Propíraná je i osoba jeho dlouho jasného nástupce Tima Cooka. Sám Steve Jobs o něm ale nepochybuje a i ve svém rezignačním dopise vyzdvihl právě Cooka jako svého nejvhodnějšího nástupce.

Steve Jobs měl natolik silnou pozici v čele společnosti, že trh reagoval na jakékoli jeho zdravotní komplikace okamžitým pádem akcií. Stalo se tak i v lednu při jeho odchodu na zdravotní dovolenou. Po včerejším oficiálním oznámení jeho rezignace akcie Applu opět spadly a to až o 7 procent na americké burze a 6,6 procenta na německé burze (hodnota z dnešního rána). Podle analytiků ale jde o logickou a zatím přiměřenou emocionální reakci – držitelé akcií museli s tímto vývojem dlouhodobě počítat, Jobsův odchod tak do jisté míry v ceně akcií už odražen je.

Steve Jobs se proslavil jako velký vizionář a perfekcionista. Díky těmto vlastnostem se mohl z velké části podílet na podobě současného světa technologií a stal se tak jednou z nejvýraznějších osobností současnosti. O zájmu lidí o jeho biografii svědčí i to, že se kniha o jeho životě stala bestsellerem tři čtvrtě roku před jejím oficiálním vydáním.

Via BW, CNN

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Se Street View se můžete poprvé podívat na dno oceánů

Kdo by si před pár lety pomyslel, že bude možné vydat se do hlubin oceánu skrze běžné online mapy. Zjevně s tím tak úplně nepočítal ani Google, jinak by svůj nástroj asi nepojmenoval Street View. Právě tam totiž po mnoha rozšířeních o zajímavá místa na zemském povrchu nyní přibyla také místa pod hladinou moře a podívaná je to kouzelná.