Spotify už je u nás. Co nabízí oproti konkurenci

Spotify dorazilo jako poslední z již celkem bohaté nabídky konkurenčních služeb. Zato se zřejmě největším očekáváním, protože v zahraničí jde o velmi populární kousek.

V červnu jsem proti sobě postavila Deezer a nově příchozí Rdio, které alespoň v mých subjektivních uživatelských preferencích nakonec vyhrálo a je mým hlavním hudebním přehrávačem, včetně předplatného. Čím zvítězilo? Čistotou designu, možností importu knihovny z iTunes a desktopovou aplikací.

Ale pojďme rozebrat Spotify a pokusit se najít styčné body, které by nám mohli pomoct s rozhodnutím, jakou službu tedy nakonec používat. Záměrně nepíšu “jaká služba je nejlepší” nebo “kdo je vítězem”, protože tento výběr bude jenom na vás.

Cena

Spotify má pouze dvě varianty – Free a Premium. A tady přichází obrovská výhoda oproti konkurenci. Verze Free vám umožní neomezený přístup k poslechu oněch přibližně 24 milionů skladeb, pokud překousnete reklamu. Premium verze je kompletně bez reklam, nabízí lepší kvalitu zvuku a možnost stáhnout si hudbu pro offline poslech (mimo internet, v letadle apod.) To vše za 5.99 Euro, tedy přibližně 150 Kč. Deezer a Rdio mají srovnatelné tarify za 6.99 Euro (180 Kč). Naproti tomu Google Play vyjde levněji.

Podle mého průzkumu vychází, že Češi jsou ochotni platit za muziku kolem sto padesáti korun.

Aplikace a podpora třetích stran

Služba je dostupná pro OS X, Windows, Linux, Androidy, iOS, Windows Mobile i vybrané modely Blackberry. Stejně, jako Rdio, má Spotify ke stažení desktopovou aplikaci. Váš účet lze v nastavení propojit s Facebookem a Last. fm, statusy o jednotlivých albech, interpretech či písničkách můžete sdílet i na Twitter a Tumblr.

Během používání Rdio jsem si oblíbila propojení desktopu (prohlížeče) a mobilních aplikací. Pokud mám například Rdio puštěné na počítači, mobil mi ukáže přehrávanou hudbu a mohu na dálku přehrávač ovládat, případně přehrávání převzít do mobilu.

Spotify tuhle symbiózu umí pouze částečně. Nedozvím se, co mi hraje v počítači, ale pokud se rozhodnu pustit si hudbu v mobilu, desktopová aplikace se zastaví s informací, že je můj účet používán jinde (a naopak).

Vzhled a uživatelské prostředí

Není mi pomoci, ale z mého skromného pohledu nejtěžkopádnější ze všech tří. Spotify mám nainstalované již několik týdnů díky VIP přístupu a chvilku trvalo, než jsem se zorientovala. K dispozici máte hned na prvním místě záložku Discover, která funguje dle očekávání – doporučuje hudbu od přátel a na základě předchozího poslechu. Přiznám se, že jsem nevypátrala, na základě jakého vzorce – občas jsem po kliknutí na záložku viděla informace o přátelích,  občas jen hudbu, která údajně trenduje v mém okolí, je populární na Spotify, nebo bych jí jen měla vyzkoušet a přátelé nikde (viz následující dva náhledy).


V menu MAIN najdete ještě možnost objevování dalších přátel a zajímavých uživatelů, soukromé zprávy, informace o aktuálně přehrávaném pořadí písniček a také o připojených mobilních zařízeních. Menu APPS defaultně nabízí Top List a Radio, kde si můžete pustit stanici dle žánru, interpreta, nebo si postavit vlastní. Adresář aplikací pak nabízí zajímavé množství různých rozšíření, která jsou většinou zaměřena na další objevování hudby.

V COLLECTION najdete svou uloženou hudbu, kterou si můžete roztřídit podle písniček, alb nebo umělců. Local Files nabízí přehrávání hudby, kterou máte v zařízení – iTunes knihovně, složce Hudba a dalších vámi vybraných umístěních. Snadno se tak naučíte používat Spotify i jako klasický přehrávač. A také tu nechybí velmi důležité playlisty.

Hlavním cílem Spotify na první pohled není křečkování alb a interpretů v bohaté vlastní knihovně, jak to někteří z nás máme rádi (ano i má kolekce na Rdio je celkem obsáhlá a ráda si jí oprašuju), ale hlavně ono objevování nového. Dostáváte tipy v Discover, Radio vám přehrává mixy dle žánru, vytváříte či přebíráte playlisty. V době, kdy máte neomezený přístup k celému světu hudby je klasický vzorek budování kolekce opravdu zastaralou záležitostí. A to je další výhodou Spotify v očích těch, kteří jsou hudebními průzkumníky. Stále budete narážet na nové a nové interprety.

Objem hudby

Pokud se na tuhle metriku podíváme řečí oficiálních čísel, máme tady 24 milionů skladeb na Spotify proti avizovaným 30 milionům na Deezeru a “více než 20 milionům” na Rdio. Osobně se mi ještě nestalo, že bych v jedné ze služeb nenašla nějaké album, které je na jiné. Přesto tento argument slýchávám nejčastěji. V těch desítkách milionů skladeb je potřeba, abyste vy sami naši své oblíbené žánry a prozkoumali jejich dostupnost. Většinou se tento problém bude týkat specifických žánrů.

Závěrem

Když jsem se na Twitteru zeptala, čím Spotify vyhraje nebo vyhrává nad Rdio a Deezerem, odpovědi by se daly shrnout do následujících dvou agumentů – více hudby a více objevování. Pokud patříte mezi věčné průzkumníky, jděte do toho. Dokonce můžete neomezeně dlouho používat Spotify zadarmo a až se rozhodnete, že chcete poslouchat hudbu i offline a s kvalitnějším zvukem, stále ušetříte 30 Kč měsíčně proti Deezeru a Rdio.

V případě, že pro vás objevování nové hudby není nijak extrémně důležité a máte pár desítek svých oblíbených interpretů, možná oceníte čistotu a příjemné ovládání Rdio. A pokud už používáte Deezer a nic vám nechybí? Inu, možná jste už našli přesně tu službu, která naplňuje vaše očekávání a dává vám vše, co potřebujete – což platí i pro ostatní jako Google Play Music, Grooveshark, YouRadio a další.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Top virály týdne: Polonahý Beckham a šílenci z Old Spice, GoDaddy i Taxíku

Ozvěny Super Bowlu nám vydají na obsah ještě asi na pár týdnů. Kromě bizarních spotů na Old Spice a GoDaddy, nebo zábavného Samsungu, se objevují ale i věci mimo Super Bowl. Jako třeba polonahý David Beckham, kterého si pro H&M odrežíroval Guy Ritchie. Pozadu nezaostává ani český Youtube - tentokrát s povedeným dílem veřejnoprávního Taxíku.