Spotify odvrací kritiku a na muzikantském webu ukazuje čísla

Dohromady už Spotify zaplatilo muzikantům miliardu dolarů. Z toho půl miliardy jen za letošní rok. Streaming hudby tak začíná vydělávat.

Švédská služba spustila speciální web pro muzikanty a odkrývá způsob svého fungování.“Věříme, že férový přístup nám umožní růst a zároveň se stát jedním z významných zdrojů příjmů umělců, jejichž písně naši uživatelé přehrávají,” tvrdí Spotify na stránkách.

Jak funguje symbol streamovací revoluce, který se chystá už i na český trh?

  • Spotify má přes čtyřiadvacet milionů uživatelů. Kolem šesti milionů platí měsíční předplatné, zbytek používá službu zdarma.
  • Společnost platí přes 70 procent držitelům práv podle jejich popularity. Vydavatelství nebo label pak rozhodne, kolik dostanou umělci z jejich stáje.
  • Průměrná platba za jedno přehrání je mezi 0,006 a 0,0084 dolaru.
  • Příklad z července 2013 tak ukazuje, že běžné indie album vydělalo 3300 dolarů, průlomové indie album 76 tisíc a album s globálními hity typu Adele už je na 425 tisících dolarů za měsíc.

Spotify tvrdí, že stream zabíjí pirátství. Podle jejich čísel klesla jeho míra v domácím Švédsku až o 25 procent. O tom by se dalo možná polemizovat, ale nástup streamovacích služeb ve spojení s rychlým, i mobilním, internetem může mít šanci. Každopádně zatím spíš vyvolává na hudební scéně kontroverze.

Významnými zahraničními médii proběhly zprávy o tom, jak Thom Yorke, frontman Radiohead, stahuje alba svých nezávislých projektů ze Spotify proto, že platí málo začínajícím umělcům a ničí tak odvětví.

Opačný názor má ale třeba Moby, který považuje umělce kritizující nové služby jako je třeba Spotify, YouTube a další za škarohlídy, kterým by před sto lety zase vadilo, že ty vlaky jezdí moc rychle a podobně.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google rozjel konferenci I/O, podívejte se na přehled nespočtu novinek

Mluvící vyhledávání jako ze Star Treku, 3D mapy, které v reálném čase zobrazují třeba i mraky, nástroj pro optimalizaci aplikací pro developery na Androidu, přes 40 novinek pro Google+ včetně fotografických filtrů, které se aplikují úplně samy, Hangouts nově jako samostatná aplikace, vlastní služba na streamování hudby. Google se zase rozjel.