Spojené státy se vzdají dohledu nad internetem

Na organizaci ICANN, která se stará o systém doménových jmen nepostradatelný pro navigaci internetem, v nedaleké budoucnosti přestane dohlížet americká vláda. ICANN brzy začne s hledáním nové podoby dohledu, která by měla začít fungovat během příštího roku.

Během roku 2015 vyprší dohoda mezi organizací ICANN a americkým ministerstvem obchodu, podle níž americká vláda dohlíží na činnost organizace. Prodlužovat se ale stávající model dohledu nebude. Již od roku 1998, kdy na ICANN přešla správa doménových jmen, se počítá s tím, že se organizace osamostatní a stane se úplně nezávislou na světových vládách, včetně té americké.

ICANN ovšem bude muset najít nový model dohledu, který zatím vymyšlený nemá. Pracovat na něm začne ještě tento měsíc, až spustí rok trvající období přijímání návrhů a připomínek k tomu, jak by nový dohled měl vypadat. Práce by měly být hotovy nejpozději v září 2015, kdy vyprší dohled amerického ministerstva obchodu.

Na americký dohled nad systémem doménových jmen si v minulosti stěžovaly země jako Čína nebo Rusko, podle kterých dává USA možnost fungování internetu ovlivňovat i jinak, než ku prospěchu všech. Tyto obavy ještě posílily s odhaleními Edwarda Snowdena o internetových aktivitách NSA.

Podmínky? Zachování nezávislosti a svobody slova

Podle Larryho Stricklinga, zástupce amerického ministerstva obchodu, musí nový model bezpodmínečně splňovat několik kritérií. Především musí zajišťovat nezávislost ICANN na vládách národních států, zároveň by ale měl garantovat bezpečnost, stabilitu a otevřenost systému doménových jmen a neměl by umožňovat jeho cenzuru.

Právě kvůli těmto požadavkům v minulosti USA odmítaly, aby dohled nad doménovým systémem převzaly Organizace spojených národů a Mezinárodní telekomunikační unie. Existovala obava, že by takový krok mohl ohrozit svobodu slova a nezávislost světové informační sítě.

Až do roku 1998, než převzal správu ICANN, se o systém doménových jmen staral Jon Postel, počítačový vědec univerzity v Jižní Karolíně a jeden z prvních průkopníků World Wide Webu. Po Postelově smrti se správy ujal ICANN s dočasným dohledem americké vlády. Do hledání nové podoby dohledu se může vlastním návrhem zapojit kdokoliv, kdo si myslí, že má co říci. ICANN sběr připomínek oficiálně odstartuje 24. března na konferenci v Singapuru.

Total
0
Shares
Další články