SPIR vs. Google: Českému sdružení se nelíbí aktivity nejpopulárnějšího vyhledávače

Podle českého sdružení SPIR se antimonopolní vyšetřování Googlu před Evropskou komisí významně dotýká i českého trhu. SPIR se proto rozhodl informovat českou veřejnost o tom, proč nesouhlasí s posledními návrhy Googlu na řešení problémů v jeho službách. O těchto návrzích má Evropská komise vydat konečné rozhodnutí během června.

Spor Googlu s Evropskou komisí, který začal již v roce 2010, se podle některých indicií pomalu blíží ke svému rozuzlení. Alespoň to vyplývá z posledních událostí, kdy se Evropská komise nepřímo vyjádřila, že poslední návrhy nejpopulárnějšího evropského vyhledávače jí připadají být jako řešení vyšetřovaných problémů přijatelné.

To se nelíbí na evropském trhu mnoha těm, kdo metody Googlu kritizují. Mezi ně patří i Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), dosud fungující jako Sdružení pro internetovou reklamu, které dnes vyjádřilo své obavy právě pokud jde o poslední návrhy Googlu. Podle sdružení tyto návrhy nejen problémy skutečně neřeší, ale jsou dokonce v mnoha ohledech horší, než byla situace před počátkem vyšetřování v roce 2010. Sdružení zastává názor, že schválení posledních návrhů Googlu není v zájmu internetového trhu – ani českého, ani širšího evropského.

„Google je v mnoha směrech obdivuhodná firma se skvělými službami a dlouho rozvoji internetové ekonomiky jen prospíval,“ říká předseda SPIR Ján Simkanič. „V poslední době však jeho kroky začínají poškozovat lokální internetové firmy v České republice i jinde v Evropě, mezi něž patří i řada členů našeho sdružení. Google stále více těží z cizí práce a poskytuje uživatelům zavádějící informace, aby pro sebe vytěžil maximum.“

V případě schválení návrhů přijdou české žaloby

Trnem v oku je především současná podoba Google Images, která od roku 2013 namísto pouhého odkazování na původní weby zobrazuje obrázky v poměrně velkém rozlišení sama. Další výhrady pak sdružení má proti zvýhodňování vertikálních služeb Googlu ve vyhledávání, např. proti službě Google Shopping.

Pro případ, že ke schválení návrhů Googlu Evropskou komisí dojde, je SPIR připraven napadnout postupy společnosti u českých soudů. Zároveň hodlá spustit informační kampaň, která by veřejnosti osvětlila, kde se v chování populárního vyhledávače skrývají hlavní problémy.

Google se k výhradám SPIRu nevyjádřil. Podle dřívějších vyjádření si za svými návrhy stojí a komentovat bude až konečné rozhodnutí Evropské komise.

Postup komise pak hájí Joaquín Almunia, evropský komisař pro záležitosti konkurence. Podle něj komise od počátku vyšetřování přesvědčila Google k mnoha podstatným změnám a navrhované řešení spotřebitele ochrání dostatečně.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Studie: Google je pětkrát bezpečnější než Bing

Když přijde na bezpečnost vyhledávačů, uživatelé jim obvykle věří, že odkazy v nich jsou tzv. čisté, tedy že se z vyhledávače neprokliknou na stránku s malwarem, který by mohl ohrozit jejich počítač. Jak je tomu ale ve skutečnosti? AV-Test podnikl studii, která zahrnovala analýzu skoro 40 milionů odkazů z vyhledávání.
Přečtěte si více

Co jsme uplynulý týden hledali a sdíleli: Vrah, keř a lev

Láďa Hruška to poslední dobou docela rozjížděl, ale Bohdalka mu konečně ukázala jeho místo. Jinak ve vyhledávání i na Facebooku zaujal především obvyklý mix olympijských úspěchů a lidských tragédií, z nichž nejsledovanější byla ta Hadamczikova. Opět jsme nahlédli do internetových zájmů Čechů za minulý týden.
Přečtěte si více

V Bio Oko poběží celodenní přenos konference TED

Pražské Bio Oko ve spolupráci s TEDxPrague přenese živě konferenci TEDGlobal 2012 z Edinburghu. Celodenní živý přenos se uskuteční 27. června a bude pro diváky zdarma. Poddejte se "myšlenkám, které stojí za to šířit", tentokrát s leitmotivem radikální otevřenosti.
Přečtěte si více

Co jsme minulý týden hledali – Skokanem je Honza Podzimek

No, máme dobré i špatné zprávy. Ta dobrá je, že se lidé zajímali o Filipíny nebo výročí Hemanna Rorschacha, ta špatná je, že je ještě víc zajímali VyVolení. A pokud jde o YouTube, připravte se, že písničky The Fox se asi ještě pár týdnů nezbavíme. To je tak, když se zprvu zábavné internetové video dostane do spárů hudebního průmyslu. Stane se nekonečně otravným.