SPIR vs. Google: Českému sdružení se nelíbí aktivity nejpopulárnějšího vyhledávače

Podle českého sdružení SPIR se antimonopolní vyšetřování Googlu před Evropskou komisí významně dotýká i českého trhu. SPIR se proto rozhodl informovat českou veřejnost o tom, proč nesouhlasí s posledními návrhy Googlu na řešení problémů v jeho službách. O těchto návrzích má Evropská komise vydat konečné rozhodnutí během června.

Spor Googlu s Evropskou komisí, který začal již v roce 2010, se podle některých indicií pomalu blíží ke svému rozuzlení. Alespoň to vyplývá z posledních událostí, kdy se Evropská komise nepřímo vyjádřila, že poslední návrhy nejpopulárnějšího evropského vyhledávače jí připadají být jako řešení vyšetřovaných problémů přijatelné.

To se nelíbí na evropském trhu mnoha těm, kdo metody Googlu kritizují. Mezi ně patří i Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), dosud fungující jako Sdružení pro internetovou reklamu, které dnes vyjádřilo své obavy právě pokud jde o poslední návrhy Googlu. Podle sdružení tyto návrhy nejen problémy skutečně neřeší, ale jsou dokonce v mnoha ohledech horší, než byla situace před počátkem vyšetřování v roce 2010. Sdružení zastává názor, že schválení posledních návrhů Googlu není v zájmu internetového trhu – ani českého, ani širšího evropského.

„Google je v mnoha směrech obdivuhodná firma se skvělými službami a dlouho rozvoji internetové ekonomiky jen prospíval,“ říká předseda SPIR Ján Simkanič. „V poslední době však jeho kroky začínají poškozovat lokální internetové firmy v České republice i jinde v Evropě, mezi něž patří i řada členů našeho sdružení. Google stále více těží z cizí práce a poskytuje uživatelům zavádějící informace, aby pro sebe vytěžil maximum.“

V případě schválení návrhů přijdou české žaloby

Trnem v oku je především současná podoba Google Images, která od roku 2013 namísto pouhého odkazování na původní weby zobrazuje obrázky v poměrně velkém rozlišení sama. Další výhrady pak sdružení má proti zvýhodňování vertikálních služeb Googlu ve vyhledávání, např. proti službě Google Shopping.

Pro případ, že ke schválení návrhů Googlu Evropskou komisí dojde, je SPIR připraven napadnout postupy společnosti u českých soudů. Zároveň hodlá spustit informační kampaň, která by veřejnosti osvětlila, kde se v chování populárního vyhledávače skrývají hlavní problémy.

Google se k výhradám SPIRu nevyjádřil. Podle dřívějších vyjádření si za svými návrhy stojí a komentovat bude až konečné rozhodnutí Evropské komise.

Postup komise pak hájí Joaquín Almunia, evropský komisař pro záležitosti konkurence. Podle něj komise od počátku vyšetřování přesvědčila Google k mnoha podstatným změnám a navrhované řešení spotřebitele ochrání dostatečně.

Total
0
Shares
Další články