Španělsko zavádí cenzuru, Bělorusko zakazuje cizí weby

Zatímco se v USA jedná o kontroverzních zákonech SOPA a PIPA, které přitahují většinu pozornosti médií, ve Španělsku a Bělorusku se cenzura internetu zavedla v praxi.

Přestože prostor v médiích si získala hlavně americká SOPA/PIPA a s ní spojená vlna nevole, kterou oba zákony vzbudily mezi internetovými společnostmi a veřejností, jiné dva státy tiše schválily předpisy, které svobodu internetu rozhodně nepodporují. Zatímco v případě Běloruska to asi nikoho příliš nepřekvapí, protože jej za svobodný stát stejně nikdo nepovažuje, v případě Španělska to může být zarážející. O to víc, že Španělsko bylo v minulosti sdružením RIAA označeno (spolu s Kanadou) za ráj počítačového pirátství.

Ve Španělsku se své cenzury již dočkali

Právě ve Španělsku byl těsně před koncem roku uveden v život zákon o blokování stránek s nelegálním obsahem, ne nepodobný SOPA. Podle znění tohoto zákona bude zřízena zvláštní komise, která bude na základě upozornění rozhodovat, zda web autorské zákony porušuje či nikoliv. Pokud komise shledá, že porušuje, bude web do deseti dnů zablokován a to případně i prostřednictvím poskytovatelů připojení.

Zákon byl sice schválen již v únoru minulého roku ještě předchozí španělskou vládou, následně ale nebyl přijat zákonný rámec, bez něhož nemohl být tzv. “zákon Sinde” (podle ministryně Ángeles González-Sinde, která jej navrhla) uveden v účinnost. Tento nedostatek napravila současná vláda těsně před koncem roku.

Zákon byl schválen na základě jednání s USA, kde autorskoprávní zájmy mají na politické úrovni poměrně silnou prioritu, především díky lobování příslušných sdružení spravujících autorská práva. To se ostatně ukazuje právě i v souvislosti se SOPA a PIPA, když se Kongres snaží co nejrychleji protlačit legislativu, u níž jeho členové otevřeně přiznávají, že jejím důsledkům vlastně ani nerozumí.

Bělorusko zavádí tvrdou cenzuru vnějšího internetu

V Bělorusku byl mezitím zřízen nový přestupek, který spočívá v navštěvování a užívání zahraničních webů. Za tento přestupek bude uživateli moci být uložena pokuta v přepočtu vycházející na až 2500 korun. Veškeré domácí podnikatelské subjekty, které by snad do nynějška využívaly například zahraniční či mezinárodní domény, budou muset přijmout domácí koncovku .by. To se ovšem podle všeho nebude týkat jen domény, na níž bude web přístupný pro veřejnost. Na mimoběloruských doménách nebudou moci běžet ani jednotlivé součásti aplikací a nebudou přes ně smět protékat žádná data.

A aby to nebylo málo, veřejní poskytovatelé připojení k internetu (jako internetové kavárny či restaurace s wi-fi připojením) budou odpovídat za to, že jejich klienti a návštěvníci nebudou žádné zahraniční stránky navštěvovat. Pokud by se tak stalo a provozovatel zařízení by toto chování uživatele pozapomněl zdokumentovat a oznámit úřadům, bude mu moci kromě udělení pokuty být odebráno i oprávnění k provozování podnikatelské činnosti. Pokutován bude moci být i jednotlivec, který by někoho pustil na zahraniční weby přes své osobní připojení k internetu (například domácí linka či internet v mobilu). Vláda bude kromě toho udržovat i registr stránek, které budou zakázané.

Pokud si závěrem chcete blíže připomenout, o čem je řeč v souvislosti s americkou SOPA, podívejte se na naše články Co znamená SOPA pro otevřený web, Wikipedii a světCo znamená SOPA pro otevřený web a svět, část II.

Via TF, LoC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Anonymous stáhli svou podporu WikiLeaks

Po několika letech silné podpory organizace WikiLeaks se přinejmenším část internetového hnutí Anonymous rozhodla ji přerušit. Mezi důvody patří přílišný důraz na osobu Juliana Assangeho a také agresivita, s níž lidé za WikiLeaks začali od svých příznivců vybírat peníze.