Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že odkazy nejsou nelegální

Internetové odkazy prý nejsou nelegální, alespoň podle Soudního dvora Evropské unie. Ten rozhodoval v předběžné otázce vznesené švédským soudem ve sporu mezi novináři a agregátorem zpráv.

Odkazovat na veřejný obsah, který již je na internetu bez omezení přístupný, je v pořádku. Jakkoliv vám možná přijde zbytečné to zdůrazňovat, nepřišlo to zbytečné Soudnímu dvoru Evropské unie. Ten se musel k této otázce vyjádřit v případu sporu mezi švédskými novináři a agregátorem zpráv, který odkazoval na jejich články.

Novinářům se nelíbilo, že odkaz představuje, slovy zákona, “zpřístupňování díla veřejnosti”, ke kterému ovšem má podle evropské legislativy právo jen autor díla. Soud se ale s jejich námitkou vypořádal po svém. Podle něj sice odkaz skutečně takové zpřístupňování díla veřejnosti představuje, protiprávní ale bude pouze v případě, že zpřístupňuje dílo “nové veřejnosti”. Novou veřejností se pak myslí lidé, pro které dílo dosud nebylo přístupné ani teoreticky.

Pokud tedy je například článek vydán veřejně, a není omezen okruh těch, kteří si ho na stránkách mohou prohlédnout (například paywallem, registrací ap.), nemůže ani odkaz na takový článek porušovat autorská práva. To platí obdobně i u jiného obsahu. Soud se nicméně zabýval pouze variantou, kdy byl obsah, na který je odkazováno, zpřístupněn se svolením autora, tedy legálně. V případě, že již původní zpřístupnění veřejnosti bylo nelegální, a šlo o obsah porušující autorská práva, může tedy být situace jiná. Na tuto otázku dotčené  rozhodnutí SDEU ale výslovnou odpověď nedává.

Detailnější právní rozbor případu si můžete přečíst na serveru Lupa od Andrey Jarolímkové, na kterou tímto zcela legálně odkazujeme. Prostudovat si můžete i přímo rozhodnutí soudu v překladu do českého jazyka.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nový Digg se ukáže ve středu, se startem pomůže Bit.ly

Koho zajímá svět velkých sociálních médií, určitě by si neměl nechat ujít příběh služby Digg. Podobně jako před časem MySpace má za sebou vzestup i pád, z něhož se snaží pod vedením nových majitelů vzpamatovat zásadní změnou kurzu. Ukázku nového směru a podoby, o nichž mohli hlasovat i samotní uživatelé, poprvé uvidíme ve středu.
Přečtěte si více

Internetový uživatel dokáže poskytnout řádnou zpětnou vazbu. Dokázalo to hledání na webu z minulého týdne

Tak je to zase tady, televize začala po prázdninách pořádně fungovat, a tak se můžou internetoví uživatelé hrdě soustředit na hledání životních příběhů, které jim naservíruje. Ale nejen to. Na pomyslném vrcholu zájmu průměrného hledače, který se dá zjednodušit na trio reality show - slavné osobnosti - sport, si po čase našla místo iniciativa na zesměšnění už tak směšného projektu. To Češi prostě umí. Máme tu nových pět hesel, která lidé ťukalu do vyhledávače Seznamu.