Soud rozhodl: Konec internetové anonymitě

Carla Franklin, bývalá modelka a absolventka Columbia Business School, zažalovala Google coby vlastníka portálu YouTube letos v létě. Domáhala se při tom odhalení identity trojice uživatelů s přezdívkami JoeBoomo8, jimmyJeanoo8 a greyspector09, kteří na její adresu nešetřili urážkami. Mimo jiné ji častovali označením „whore“ a nelegálně sdíleli části nezávislého snímku, ve kterém Franklinová hrála. A světe div se, přesně to se má podle rozhodnutí nejvyššího soudu na Manhattanu také stát.

Začíná hon na zbabělce?

„Když o někom něco píšete, musíte si za tím stát,“ prohlásil právní zástupce poškozené modelky. Soudce dospěl k podobnému závěru a nařídil Googlu, že musí nejdéle do 15 dnů poskytnout veškeré osobní informace, které má o trojici anonymních uživatelů k dispozici. Konkrétně má jít o jména, adresy a telefonní čísla. Těžko říct, jakým způsobem je může Google získat, a zda se pak sám nestane cílem žaloby. Téměř jisté je nicméně to, že pokud údaje soudu poskytne, dočká se tato trojice – pokud jde opravdu o tři různé osoby – obratem další žaloby ze strany Franklinové.

Carla Franklin

Sama Franklinová uvádí, že jejím hlavním cílem není rozbít internetovou anonymitu. Současný případ je podle jejího vyjádření jen dohrou několikaletého obtěžování, takzvaného stalkingu, které v poslední době vyvrcholilo právě aktivitami dotyčného/dotyčných na YouTube. Cílem tedy má být především odhalení a dopadení konkrétního člověka, spíš než prolomení celého kocneptu. To nicméně nemění nic na tom, že se podobné rozsudky mohou stát silnými argumenty v prakticky libovolných případech. Google by ostatně mohl vyprávět – nedávno musel podobně zveřejnit internetovou adresu blogera, který urážel jinou modelku Liskulu Cohen.

Posun k diskuzím pod skutečným jménem se již delší dobu stává realitou nejen na českém internetu, zdaleka se ale netýká většiny portálů. Alespoň po nějakou dobu tak bude i nadále platit, že úroveň některých online diskuzí je přinejlepším nízká. Je ovšem otázkou, jestli je to tak správně, nebo jde jen o věc zvyku. Jaký je váš názor? Mohou se v tomto směru stát vzorem třeba vysoce personalizované sociální sítě?

Via VW