Slovák vytvořil uměleckou mapu internetu. Podívejte se

Na internetu si říká Jay Jason Simons, v běžném světě se vám ale představí spíš jako Martin. Řeč je o slovenském studentovi Martinu Vargicovi, který se již přes dva roky zabývá tvorbou amatérských map všeho druhu.

Jeden z jeho posledních výtvorů přitom rozhodně stojí za pozornost. Jedná se o mapu internetu pojatou trochu jinak, než je obvyklé. Asi i proto na ní najdete několik kontinentů, celou řadu ostrovů (naším nejoblíbenějším se ihned stal ostrov Deep Web, ukrytý v obřím vodním víru), stejně jako moře, oceány, země a města.

Mapa samozřejmě obsahuje všechna nejdůležitější a nejznámější internetová jména, a to podle pořadí v jakém je uvádí Alexa. Je podle typů služeb rozdělena na starý a nový svět.“Starý“ východní kontinent obsahuje klasické softwarové a hardwarové společnosti, v „novém“ západním světě naleznete sociální sítě, vyhledávače, fóra a stránky věnované umění. Na jihu nového světa je jako perlička umístěna oblast, v níž je všechno „špatné“ co na internetu je k nalezení, počínaje stránkami „pro dospělé“, přes warez a Tor, až po internetovou kriminalitu všeho druhu.

To nejpodstatnější? Prozatím jde „pouze“ o první verzi mapy. Připravovaná verze 2.0 bude ještě podrobnější a propracovanější, než ta první. Máme se tedy rozhodně na co těšit.

Ve velkém rozlišení mapu najdete na Martinově stránce na DeviantArtu po boku jeho dalších povedených prací.

mapinternet