Skype by měl zveřejňovat žádosti o data uživatelů, požaduje výzva

Kvůli změnám v architektuře služby Skype se změnila i situace v otázkách soukromí. Zatímco před lety nebylo možné sledovat, co na službě jednotliví uživatelé dělají, pod taktovkou Microsoftu by to bylo mnohem jednodušší. I proto aktivisté požadují, aby Skype zveřejňoval žádosti států o uživatelská data stejně, jako to již dělají Google či Twitter.

Skupina aktivistů a významných obecně prospěšných organizací, například Reportéři bez hranic, Electronic Frontier Foundation a GreatFire.org, napsala otevřený dopis představitelům Microsoftu a Skypu. Jmenovitě je určen šéfovi Skypu Tony Batesovi, šéfovi Microsoftu pro ochranu soukromí uživatelů Brendonu Lynchovi a šéfovi právníků Microsoftu Bradu Smithovi. Dopis společnost vyzývá, aby začala pravidelně publikovat takzvanou Transparency Report po vzoru Googlu a Twitteru, a tedy zveřejňovat mimo jiné to, jaké žádosti o uživatelská data dostává, kolik jich je, z jakých zemí pocházejí a kolika z nich vyhoví, případně z jakých důvodů zamítá ty, kterým nevyhoví.

Kromě toho by podle dopisu Skype měl v plné šíři zveřejnit i to, jaká uživatelská data sám sbírá a jakým způsobem je uchovává. Svým uživatelům by měl také poskytnout informaci o tom, jaká data o nich mohou z probíhajících datových přenosů získat operátoři, přes které jejich data prochází, a také případní útočníci, kteří by se pokusili datové přenosy odchytávat.

Hlavním důvodem, proč by Skype měl tyto informace zveřejňovat, je jeho 600 milionů uživatelů, což ze společnosti dělá jedno z největších světových jmen na poli komunikací. O tom, zda by Skype neměl podobné informace zveřejňovat, se ostatně mluvilo již v minulosti, dlouho před akvizicí Microsoftem. V té době (v roce 2008) společnost existenci jakýchkoliv žádostí o sledování uživatelů odmítla s tím, že architektura služby by žádné odposlouchávání či monitorování uživatelské komunikace stejně neumožňovala. Nový otevřený dopis vychází z části i z loňských informací od hackerské komunity, podle kterých změny architektury Skypu, k nimž Microsoft přistoupil, možnost špehování uživatelů podstatně usnadnily.

Total
0
Shares
Další články