Schmidt: Data na Googlu jsou nyní před NSA v bezpečí

Od odhalení, že NSA ve spolupráci s britskou GCHQ sledovala půlku internetu, už uplynulo několik měsíců. Google za tu dobu prý provedl několik interních změn, které by měly zajistit, že data jsou nyní bezpečná nejen před NSA, ale i jinými možnými vládními zvědavci.

Předseda představenstva Googlu a jeho bývalý šéf Eric Schmidt o víkendu navštívil konferenci SXSW. Kromě svojí nové knihy The New Digital Age, kterou zde propagoval společně s jejím spoluautorem, ředitelem Google Ideas Jaredem Cohenem, přiša řeč i na další témata.

Jedním z nich byla rostoucí ekonomická nerovnost ve vyspělých zemích. Dlouholetý veterán Googlu ji považuje za největší problém všech demokratických zemí. Tato nerovnost alespoň souvisí s technologickými změnami ve společnosti a díky nim je jistá její míra nevyhnutelná.

Řešení Schmidt vidí trojí. Předně, za součást řešení považuje rozvoj rychlých nezávislých startupů. Druhou část problému vidí v rozvoji technologického vzdělávání, protože zručných technologických pracovníků je podle něj stále nedostatek. Navíc jediná zaměstnání, která podle něj mají budoucnost, jsou ta, která vyžadují velkou dávku kreativity, a není proto možné jejich nahrazení strojem. Třetí řešení je pak v zajištění dostatečně pružné sítě sociálního zabezpečení, která pomůže těm, kdo se přes všechnu snahu dostanou do úzkých, a zajistí jim alespoň bydlení a zdravotní péči (Schmidt v tomto případě má na mysli především americké prostředí, kladoucí na otázky sociálního zabezpečení podstatně menší důraz než EU).

Kromě toho Schmidt zmínil i bezpečnost dat, která uživatelé Googlu svěřují. Po loňském odhalení, že NSA se s pomocí britské zpravodajské služby dokázala dostat i právě k datům Googlu, prý společnost přistoupila k důležitým změnám. Kromě šifrování při interní komunikaci to jsou prý i některé další kroky, které ale Schmidt odmítl specifikovat. Data svěřená Googlu jsou ale podle něj nyní “bezpečná před zvědavými zraky jakékoliv vlády”. Schmidt navíc věří, že další rozvoj šifrování dat může zajistit svobodu internetu i v zemích, kde je nyní omezena nebo je její omezení v plánu.

Total
0
Shares
Další články