Šalinou za BitCoiny? Brno jako první město v Evropě vyzkoušelo, jestli to jde

Byli jste v posledních dvou týdnech v Brně a jeli jste hromadnou dopravou? Pak jste si mohli lístek zaplatit i ze své BitCoinové peněženky, a to díky aplikaci BitBrno.

Byli jste v posledních dvou týdnech v Brně a jeli jste hromadnou dopravou? Pak jste si mohli lístek zaplatit i ze své BitCoinové peněženky, a to díky aplikaci BitBrno. Dvoutýdenní testovací provoz dnes končí a autoři aplikace ho začínají vyhodnocovat.

Dosud bylo v Brně možné platit za veřejnou dopravu stejně jako všude jinde: papírovým lístkem nebo SMS jízdenkou, případně aplikací Sejf. Jako první město v Evropě si ale dočasně vyzkoušelo placení BitCoiny, a to díky dvoutýdennímu testovacímu provozu aplikace BitBrno.

„Chtěli jsme poukázat na to, že existují jiné způsoby placení, než Premium SMS, a že je dobré s tím experimentovat, protože to může prospět všem,“ říká Jan Kolář, jeden z autorů aplikace.

bitbrno_ (5)

Dopravní podnik díky BitCoinům ušetří

Testování není ale záležitost jen pro geeky a fanoušky nezávislé elektronické měny, i když to tak může na první pohled vypadat. Do budoucna by mělo pomoci všem uživatelům. Placení přes Premium SMS totiž není zadarmo, a i když provize není v tomto případě nijak závratná, lze efektivitu moderními cestami ještě zvýšit (v případě Brna dostane dopravní podnik 85,3 % ze zaplacené ceny, zbytek si rozdělí firma, která službu provozuje, a operátor).

Jak to funguje?

Webová aplikace BitBrno (www.bitbrno.cz) je přizpůsobena pro mobilní telefony. Vybrat můžete jízdenku za 20 Kč nebo 29 Kč, vložíte své telefonní číslo a budete přesměrováni na platební bránu BitcoinPay.com, která zprostředkuje platbu. Po přijetí platby v bitcoinech systém odešle placenou SMS jízdenku, která vám přijde na zadané telefonní číslo.

„Pokud by do budoucna došlo k nahrazení Premium SMS, bylo by možné zvýšit příjmy Dopravního podniku města Brna a zpřístupnit elektronické jízdenky cizincům a dalším lidem, kteří nechtějí nebo nemohou platit Premium SMS,“ vysvětluje Jan Kolář smysl pokusu.

Za aplikací stojí kromě Koláře také Pavel Hamřík, Pavel Král, Martin Vytrhlík, Ondřej Veselý a Zdeněk Softić, z nichž většina pochází z našim čtenářům dobře známého Techsquatu.

Museli se domluvit s Dopravním podnikem města Brna, bez něhož by podobná aktivita nemohla fungovat.  Pomohlo také vítězství v rámci hackathonu CityHack organizovaného IBM, jehož bylo partnerem město Brno.

Podle Petra Biskupa z IBM ale nejde jen o měnu BitCoin. „Budoucnost BitBrna vidím nasazení jejich hotového řešení i do jiných měst, i mimo ČR, kde to může být efektivní řešení pro turisty, i pro občany,“ říká Biskup.

bitbrno_ (3)

Budoucnost? Jízdenky v jediné aplikaci

Dnes končí dvoutýdenní testovací provoz, který teď autoři BitBrno vyhodnotí a závěry zveřejní. Výstup řekne, jak by měl vypadat ideální způsob mobilního placení jízdenek. Jak se k tomu postaví dopravní podniky českých měst, to ukáží až další měsíce, nebo spíš roky.

„BitCoin je pořád okrajová záležitost. Budoucnost vidíme v aplikaci, která bude umět kombinovat hledání spojů a moderní způsoby platby (např. z uložené platební karty či přes Twisto) a kde po shlédnutí nákladů půjde v ideální případě rovnou koupit roční kupon, včetně přehledů, kolik jste kde utratili. To už ale není práce na jeden hackathon,“ říká Jan Kolář.

Podobnou vizi má i Petr Biskup. „Ideální budoucnost je jedna mobilní aplikace, která mi umožní koupit jízdenky napříč městy, případně i zeměmi. Líbí se mi představa, že přiletím do Londýna a než vstoupím do metra, koupím si jízdenku (jako přes BitBrno) a nemusím řešit jestli mám po kapse dost drobných, případně Oyster Card a podobně,“ uzavírá Biskup.

Total
0
Shares
Další články