Český internet je sedmý nejrychlejší na světě, vede Korea s Japonskem

Víte, kde je rychlejší internet než ve Spojených státech? No přece u nás. Nejrychlejší připojení sice mají Jihokorejci, Česká republika se ale globálně umístila sedmá, přes devátými USA. Meziročně se také celosvětově zdvojnásobil objem využitých mobilních dat.

Internet dále nabývá na důležitosti. Nebo se to tak alespoň jeví, pokud vyjdeme z vývoje průměrných rychlostí připojení v 123 zemích světa mezi roky 2012 a 2013. Meziročně se totiž rychlost zvýšila o 17 procent a poprvé v globálním průměru překonala 3 Mbps.

Jako hranici pro broadband Akamai stanoví 4 Mbps, a jak vidno, světový průměr této rychlosti ještě nedosáhl. Pokud by se zachovalo současné tempo růstu rychlostí, bylo by této hranice dosaženo za dva roky, počátkem roku 2015. Jinak ale této rychlosti dosahuje poměrně velká část světa, k prvnímu čtvrtletí asi 46 procent. Rychlostí nad 10 Mbps, označovaných jako high broadband, pak dosahuje 13 procent globálního trhu.

Česká republika se v tomto žebříčku zařadila do top 10, a to na hezkém sedmém místě. Sice jsme se umístili za šestým Lotyšskem, ale na druhou stranu před Švédskem, Spojenými státy a Dánskem. Průměrná rychlost připojení u nás podle Akamai meziročně rostla o 34 procent na 9.6 Mbps. Jako jedna z mála zemí světa se tak průměrem blížíme hranici rychlosti označované jako high broadband.

Pokud jde o průměrné maximální rychlosti připojení, angl. average peak connection speed, v těch jednoznačně vede Hong Kong. Ten dosáhl v této kategorii neuvěřitelné rychlosti 63.6 Mbps. Česká republika se bohužel do top 10 nedostala, i když jí chybělo málo. Zatímco světová top 10 končí kolem 37 Mbps, u nás studie naměřila 35.5. Bohužel pro nás, tento druhý ukazatel podle Akamai “lépe vystihuje kapacitu připojení k internetu” než průměrná běžná rychlost.

Možná ještě zajímavější než vývoj klasického webu je ale situace v mobilním připojení. Zde jsou sledovány především dva faktory: rychlost připojení a objem přenesených dat. Právě ten druhý z jmenovaných faktorů se díky prudkému boomu mobilního internetu v poslední době meziročně zdvojnásobil. Růst mezi posledním loňským a prvním letošním čtvrtletím pak dělal 19 procent. Pokud jde o průměrné rychlosti, ty se mezi operátory, kteří se výzkumu účastnili, pohybovaly od 0.4 Mbps až do 8.6 Mbps.

Celou studii můžete najít zde, ke stažení je ale třeba registrace. Tu ovšem nepotřebujete k použití vizualizačních nástrojů. Ať už budete chtít zobrazit na mapě světa průměrné rychlosti, průměrné maximální rychlosti, počet IP adres a další ukazatele sledované při měření výkonnosti internetu, nebo dáváte přednost grafům s vývojem sledovaných veličin v jednotlivých zemích. Také si můžete prohlédnout souhrnnou infografiku.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Mobilní verzi webu mají jen 2 procenta menších českých firem

Podle rozsáhlého průzkumu Agentury Najisto zatím domácí firmy nejsou připraveny na mobilní éru. Mezi malými a středními podnikateli je optimalizace pro mobilní zařízení naprostou výjimkou. Příliš se zatím neuchytily ani sociální sítě, které využívá asi čtvrtina z nich (zdaleka nejčastěji Facebook), třetina se zatím dokonce obejde bez jakékoliv webové prezentace.