Rusko zaplatí přes 2 miliony korun tomu, kdo deanonymizuje Tor

Po vlně cenzury nezávislých médií a bloggerů se trnem v oku ruským úřadům nejnověji stala anonymizační síť Tor. Ta umožňuje uživatelům internetu přistupovat na síť anonymně, díky čemuž mohou páchat ilegální aktivitu, ale také jen obcházet cenzuru.

RT informuje, že Rusko nabízí 3,9 milionu rublů (asi 2,25 milionu korun) tomu, kdo dodá software, s jehož pomocí by bylo možné deanonymizovat síť Tor a identifikovat její uživatele. Tor využívá kombinace šifrování dat a sítě dobrovolných uzlů, přes které šifrovaný traffic prochází předtím, než jej Tor vyšle dále do internetu. Výsledkem je, že jsou skryta nejenom samotná přenášená data, ale velmi efektivně je ukryta i IP adresa, ze které data pochází. Uživatel se tak dokáže vyhnout klasickým metodám internetového sledování, které jsou založené na místě původu dat a jejich cíli.

Síť Tor vytvořilo americké námořnictvo, mezitím se ale stala oblíbeným nástrojem v rukou těch, kdo z nejrůznějších důvodů potřebují zůstat nepoznáni. Důvody přitom mohou mít legitimní, například obcházení cenzury a osobních postihů v zemích, kde je potlačována svoboda slova. Samozřejmě ale není život jen růžový, takže Tor lze nesčetnými způsoby používat i k páchání ilegálních aktivit, které by zákon nepochybně postihovat měl. Poslední skupina uživatelů pak Tor používá prostě jen proto, aby chránila své soukromí, ačkoliv nic špatného nepáchají.

Deanonymizovat Tor je cíl, o který neusiluje jen Rusko, ale například i NSA a zcela jistě i další země. Skupina výzkumníků z Carnegie Mellon University měla mít na téma deanonymizace Toru přednášku na hackerské konferenci Black Hat. Ta ale byla minulý týden zrušena, když do věci vstoupilo právní oddělení školy. Rusko tak musí doufat, že ho na levné a funkční řešení při sledování uživatelů Toru přivede právě otevřené výběrové řízení, jehož výsledek má být ohlášen 20. srpna.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

I v Česku do toho umíme praštit: real time audiovizuální mapa Prahy, kterou ovládáte skrz sociální sítě

Fanoušci zajímavých aplikací mají ode dneška na internetu novou hračku. V reálném čase si můžou prohlížet dění na 3D modelu Prahy a sami ho ovlivňovat - přes Twitter, Facebook, Forsquare či Instagram. Připočtěte k tomu podle změn se přizpůsobující hudbu a data z provozu MHD nebo aktuální počasí a máte co dělat třeba i desítky minut.
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Arnie, Ron Jeremy jako Miley a pranky

Co je internetu vůbec to nejlepší a nejdůležitější? Přináší odpovědi na otázky, na které se nikdo neptal. Třeba: Jak by vypadal twerkující stormtrooper? Případně ukáže, jak by vypadala verze Wrecking Ball od Rona Jeremyho?Nikdo se neptal, protože to nikdo nechtěl vidět!