Rozšířená realita zatím vyvolává hlavně diskuze. Porazí QR kód?

O technologii Blippar jsme se už okrajově zmínili v článku o nových trendech v digitálním marketingu. Bez větších technických problémů je přístupná jen v operačním systému Applu, na beta verzi v Androidu sypou lidé spíše kritiku. Přesto si marketéři myslí, že má velký potenciál nahradit QR kódy.

Blippar funguje na principu rozšířené reality. Uživatel jednoduše nasměruje mobilní telefon na předmět nebo leták s označením „b“ a na displeji se předmět zobrazí v reálném prostředí, ale s novými funkcemi. Blippar umožňuje hrát s propagovanými předměty různé 3D hry, vytvářet animace, najít nejbližší obchod s pomocí GPS lokace či zobrazit e-kupony na slevy.

Hlavním cílem je zatraktivnit offline reklamu na billboardech, v tisku či v letácích pro uživatele chytrých telefonů. Má tedy stejný cíl jako QR kódy, pouze s tím rozdílem, že Blippar má být díky rozšířené realitě větším lákadlem a podle online manažerů i představovat interaktivnější prostředí. Jestli se však kampaň díky tomu stane populárnější, závisí už hlavně na kreativitě agentur či samotných firem.

Pohyblivé obrázky v praxi

Zajímavým způsobem technologii využila společnost Mercedes-Benz. Vytvořila postavu dívky Marie, která se ztratila ve virtuální mapě kdesi v Hong Kongu. Marie se ve 3D objevila v mobilu poté, co uživatel nasměroval telefon na letáky či billboardy kampaně. Signál s její tváří se ale pomalu ztrácel a Marie potřebovala záhadného řidiče, který by jí pomohl dostat se zpátky do Londýna dřív, než její signál zmizí a tvář se navždy ztratí ve virtuálním světě.

Blippar v tomto případě nesl také hlasový vzkaz dívky žádající o pomoc, možnost se přímo napojit na virtuální GPS navigaci prostřednictvím Google a samozřejmě přímé propojení s microsite kampaně a Facebookem. Návštěvníci microsite pak mohli hrát hru o dívčino vysvobození.

Jedním z prvních odvážlivců, kteří se rozhodli zariskovat s novou technologií ve své kampani, byla i společnost Cadbury. Cílem bylo zatraktivnit obaly čokoládových tyčinek, například jednoduchou hrou. Otázkou zůstává, zda ne příliš jednoduchou…

A když už jsou ty svátky, nedá nám nepřipojit jednu vánoční. Zajímavou hospodskou zábavu vymyslel Guiness. Zákazníci si mohli prostřednictvím aplikace v mobilu vyzdobit svou sklenku chlazeného piva a obrázek pak poslat jako vánoční pohled.

Společnost Blippar však není jediná, která přichází na trh s rozšířenou realitu v mobilu. V jejich šlépějích jde také holandská společnost Layar s obdobnou technologií Layar Vision, která je zatím stále ve vývoji.

Výhodou Blipparu je rychlost, s jakou svou aplikaci uvedl na trh. Díky tomu už má za sebou spolupráci s velkými partnery a větší medializaci. Z Velké Británie se už před pár dny dostal v kampani IGPDecaux také do Itálie. Jediným problémem je verze pro Android, která není dokončena. Uživatelům nefunguje, nebo funguje jen s obtížemi. Společnost slibuje spustit plně funkční verzi pro tento operační systém do konce roku 2011 (moc času už tedy nezbývá).

Pětici dalších zajímavých augmented kampaní jsme vám představili už letos v červenci a opět šlo o velmi zajímavé kousky.

Augmentová realita versus QR kódy

Podle některých marketingových manažerů by právě rozšířená realita v mobilu měla v budoucnosti zcela zastínit dosavadní QR kódy, na které jsme si teprve začali zvykat (a kterým mnozí stejně od počátku věští pomalou a bolestivou smrt). Jaké jsou výhody a nevýhody obou aplikací?

QR kódy představují jednoduchou cestu, jak poslat zákazníka na webstránku bez toho, aby musel zadávat adresu do vyhledávače. Použití je relativně jednoduché a přístupné standardnímu uživateli. Vlastní QR kód s odkazem na svou stránku, video či portfolio si lehce vytvoří každý sám na internetu. Tato technologie se tedy s rozšířením smartphonů může stát zajímavým komunikačním kanálem.

Na druhé straně je použití spíše statické a závisí na scanování kódů, které navíc může trvat dlouho a odradit uživatele. Přestože jsou tady QR kódy už pár let, jejich cesta ke spotřebiteli je pomalá, což může znamenat jejich konec. Rozšířená realita v mobilu je zatím na začátku – myšlenka tu byla už dříve, její využití v marketingu se ale teprve rozbíhá a má ještě čím překvapit.

Mezi výhody AR patří právě interaktivita a 3D efekt, který může být pro zákazníka působivější než čtvercové kódy. Použití je také rychlejší. Kromě přesměrování na odkaz stránky či videa, který nese i QR kód, navíc nabízí možnost 3D her či různých animací přímo na předmětu či reklamě.

Nevýhodou je, že není natolik přístupná, aby si mohl svou vlastní rozšířenou realitu v mobilu vytvořit i standardní uživatel tak, jak si může tvořit QR kódy. Další nevýhodou je zmiňované povědomí u spotřebitelů. I když v případě Blippar spojení s velkými značkami jako Tesco či Mercedes-Benz určitě pomáhá, pro spotřebitele je to zatím neznámá aplikace. Kampaň je proto musí dokonale motivovat k tomu, aby měli chuť si ji stáhnout do svého smartphonu.

QR kódy to ještě nevzdaly

Ve srovnávacím boji má alespoň na první pohled trochu navrch nová technologie svými neprozkoumanými možnostmi. Stačí jen naučit spotřebitele tuto technologii používat a nebát se v kampaních experimentovat, aby opět nezůstalo jen u 3D letáků bez hlubšího významu a kreativního řešení. Nicméně, abychom QR kódům nezůstali nic dlužni, tady je pár vydařených kampaní.

Protože černobílé kódy už nebaví, je potřeba překvapit něčím novým. Například barevností a originálním nápadem, jak se o to pokusil německý e-shop s hračkami.

Možná jeden ze způsobů, jak zachránit QR kódy, je přidávání dalších funkcí, v tomto případě audio nahrávky:

A nebo to pojmout ve velkém a zakódovat celý park.

Na koho ten pešek padne

Je nepochybné, že obě technologie už se mohou pochlubit zajímavými kampaněmi, byť jejich efektivita zatím zůstává otázkou a převažuje spíše fascinace novým médiem. V obou případech už existují české vlaštovky, viz MALL.CZ a jeho QR drogerie nebo augmented experimenty Peugeotu a OMD z minulého roku.

O rozšířené realitě se vydatně píše už několik let, realita ale zatím stále zůstává nerozšířená – byť vznikly některé úchvatné vize budoucnosti. QR kódy jsou naproti tomu již vidět velmi často a našly se pro ně velice pestré způsoby využití. Ale i přes tento náskok zůstává nejisté, kolik uživatelů je ochotných je skutečně používat. V obou případech se zatím jedná především o marketingové experimenty pro zpestření běžných aktivit.

Co myslíte, musí nástup AR nutně znamenat konec QR? Kde vidíte budoucnost mobilního marketingu vy?