Robot napsal 2,7 milionu hesel na Wikipedii

Švéd Sverker Johansson má mnoho titulů z univerzit, z lingvistiky, civilního strojírenství, ekonomie a fyziky částic. Především je ale také autorem robota, který na švédské a filipínské jazykové verzi Wikipedie vytvořil celkem asi 2,7 milionu hesel.

Je pravda, že napsat kvalitní, informačně pevné a ověřené a navíc dostatečně fundované heslo na Wikipedii je práce, která v mnoha případech zabere i velmi vzdělaným autorům i několik dnů. Existuje ale další způsob, jak k online encyklopedii přistupovat, který místo kvality hesel preferuje kvantitu. Zaplacená cena je ale vysoká, hesla obsahují jen zcela základní informace.

Na švédské a filipínské Wikipedii dovedl tento přístup na samou hranici možností Švéd Sverker Johansson. Tenhle pán strávil několik mesíců na tvorbě robota, který je schopen hesla na nejznámější online encyklopedii psát zcela samostatně a bez lidské pomoci.

Robot se jmenuje “Lsjbot” a projíždí důvěryhodné databáze informací na webu a z nich vytváří hesla obsahující alespoň základní údaje. Takových hesel dokáže vytvořit až 10 tisíc denně. Johansson se mimo švédské jazykové verze soustředí především na filipínskou, z Filipín totiž pochází jeho manželka.

Vedle taxonomie nejrůznějších druhů hmyzu Lsjbot vytváří také katalog filipínských měst. Ten již několikrát přišel vhod, naposledy tehdy, když ve filipínském městě Basey řádil hurikán Jolanda. Díky heslům na Wikipedii, která vytvořil Johanssonův bot, si obyvatelé ostatních částí země mohli o postižených oblastech snadno udělat základní představu.

Lepší torzo, nebo nic?

Největší nedostatek tohoto přístupu? Naprostá většina hesel, která robot vytvoří, naplňují definici tzv. pahýlu (angl. stub), tedy článku, který se problematice nevěnuje dostatečně do hloubky. A právě odtud pramení nejčastější kritika robota, který hesla na Wikipedii tvoří jako na běžícím páse.

Například články o hmyzu obsahují pouze taxonomické zařazení daného druhu, nikoliv obrázek či popis nebo jakékoliv další informace kromě názvu. Čtenář se tak stejně mnoho nedozví. Na druhou stranu, pořád se dozví víc, než kdyby Wikipedie dané heslo neobsahovala ani v této extrémně stručné formě. Nedokonalost robotických článků navíc může lidské návštěvníky motivovat k tomu, aby základní robotické heslo dále upravili a rozšířili.

Bitva o to, zda strojově vytvořené pahýly na Wikipedii patří, nebo nikoliv, bude jistě i nadále pokračovat. Pro nás ostatní, kdo se jí přímo neúčastníme, je ale důležitá jiná věc. Díky podobným snahám se zvyšuje obecná dostupnost informací, jakkoliv nedokonalý prozatím jejich výsledek vlastně je. V budoucnu navíc roboti dost možná budou umět napsat článek i na mnohem vyšší úrovni než nyní. Není proto důvod průkopníky robotických hesel zavrhovat.

Total
0
Shares
Další články