Report: Zuckerberg vyrazil do Barcelony lákat operátory do své iniciativy

První den mobilního kongresu v Barceloně se nesl hodně v duchu debat na téma: operátoři pojďme vymyslet nový obchodní model. Ten stávající, kdy musí investovat do stále nákladnější infrastruktury a vydělávají na tom výrobci aplikací, jim totiž samozřejmě nevyhovuje.

Zajímavý a ne všemi operátory přijímaný přístup navrhl šéf švédského mobilního operátora Tele2, člověk by platil pouze za data.

Ke slovu se dostal i spoluzakladatel WhatsAppu a čerstvý miliardář Jan Kloum, který ukázal nové počty uživatelů jejich aplikace a oznámil, že od druhého čtvrtletí budou nabízet i volání zdarma. S víc než šesti sty miliony uživatelů po celém světě toto oznámení přidalo nejednu další vrásku na čele operátorů. Jeho představa o budoucnosti je jasná, bude se platit pouze za přenesená data.

Kloum později řekl, že WhatsApp zůstane tak jak je. Nebudou stejně jako doposud dělat žádný marketing, aplikace se mezi uživateli šíří sama. Od Facebooku zůstanou odděleni, podobně jako Instagram. Součástí dohody je prý i to, že Facebook nebude využívat data uživatelů jako to dělá nyní ve své síti.

Zuckerberg vyrazil do Evropy

To později potvrdil i Mark Zuckerberg před, do posledního místa zaplněným, auditoriem. Jediné možné zásahy do služby vidí ve vybudování lepší infrastruktury a do budoucna přidání nových vlastností. Zuckerberg ale do Barcelony nepřijel chválit WhatsApp, ale spíš hledat podporu pro svou iniciativu Internet.org, která má dostat internet ke všem lidem.

zuckerberg barcelona

Navrhuje, aby bylo možné zdarma využívat základní služby jako vyhledávání, počasí, Wikipedii, Facebook a třeba chat.To by operátorům zvýšilo počty zákazníků využívající data. Na proběhlém pilotu s filipínským operátorem byl během 3 měsíců znát dvojnásobný nárůst uživatelů. Obchodní model by Zuckerberg založil na možném upsellu, tedy pokud by například uživatel sociální sítě chtěl vidět video v HD kvalitě, které sdílel jeho přítel, otevřelo by se mu okno s nutností objednání placeného tarifu.

Zuckerberg několikrát zopakoval, že hlavní důvod, proč toto vše dělá a proč koupil i WhatsApp, je jeho sen propojit všechny lidi světa. Poslední otázku, jestli plánuje ještě koupit Snapchat, s kterým se před pár měsíci nepohodl, odpálil jasným odmítnutím. “Právě jsem koupil společnost za 19 miliard, chvilku si dám pohov.”

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Skype by měl zveřejňovat žádosti o data uživatelů, požaduje výzva

Kvůli změnám v architektuře služby Skype se změnila i situace v otázkách soukromí. Zatímco před lety nebylo možné sledovat, co na službě jednotliví uživatelé dělají, pod taktovkou Microsoftu by to bylo mnohem jednodušší. I proto aktivisté požadují, aby Skype zveřejňoval žádosti států o uživatelská data stejně, jako to již dělají Google či Twitter.