Recap: Co přinesl 53. týden roku 2020

Poslední týden letošního roku ukázal zaměstnavatele GoDaddy v novém světle. Blíží se doba, kdy budeme těžit sluneční energii ve vesmíru? Kdy a kde skončila tajná mise Scottyho ze Star Treku? A co jste o vozidlech Tesla možná nevěděli…

Majitelé vozů Tesla mohou prdět na kolemjdoucí

Tesla představila aktualizaci firmwaru 2020.48.26, díky které mohou řidiči přehrávat zvuky z reproduktorů na vnější straně automobilů (pokud je ovšem mají). Existuje několik přednastavených zvuků, ze kterých si může majitel auta vybrat, nebo si může nahrát pět vlastních zvuků dle libosti. Všechny automobily Tesla vyrobené po 1. září 2019 by měly mít vestavěné vnější reproduktory. Vládní agentura National Highway Traffic Safety Administration vyžaduje, aby elektromobily disponovaly reproduktorem, s jehož pomocí mohou varovat chodce. Nová aktualizace je podrobněji popsána v 11minutovém videu.

GoDaddy si zahrává se svými zaměstnanci

Společnost GoDaddy nedávno poslala svým zaměstnancům e-mail obsahující informaci, že obdrželi vánoční bonus 650 dolarů, s požadavkem, aby do formuláře vyplnili své osobní údaje. E-mail byl ale ve skutečnosti phishingový test bezpečnosti a zaměstnanci, kteří na odkaz klikli, museli absolvovat školení na téma sociálního inženýrství. Phishingové testy jsou ve společnostech běžnou praxí, ale obvykle v nich zaměstnavatel nenabízí falešné odměny.

Budeme těžit sluneční energii ve vesmíru?

Letectvo Spojených států amerických (USAF) zkoumá technologii, která dovede sklízet sluneční energii ve vesmíru a poté ji v případě potřeby vyslat dolů k nám. Vesmírná solární energie může snížit náklady na infrastrukturu a také nezabírá tolik cenné půdy jako jiné metody. Jelikož ale náklady na sluneční energii vázanou na Zemi stále klesají, není potřeba začít využívat vesmírnou sluneční energii hned. Satelity by měly být vypuštěny v roce 2024 a výsledkem výzkumu by pak mohla být technologie, z níž bude mít prospěch mnoho lidí, podobně jako třeba z GPS.

Poslední mise Scottyho ze Star Treku odhalena

V roce 2008 údajně propašoval Richard Garriott popel herce Jamese Doohana na Mezinárodní vesmírnou stanici. Garriott se do vesmíru vydal na 12denní cestu jako turista. James Doohan, který zemřel v roce 2005, hrál ve Star Treku Montgomeryho „Scottyho“ Scotta. Doohanův syn před cestou do vesmíru kontaktoval Garriotta, a protože nebyl dostatek času na oficiální procesy potřebné ke kontrole předmětů přinesených na palubu, ukryl Garriott Doohanův popel do svých fotografií. Později jednu z nich schoval do podlahy ve vědecké laboratoři Columbus. V roce 2012 byl samostatný vzorek Doohanova popelu vypuštěn do vesmíru raketou SpaceX.

3D tiskárna zvládne i motocykl z Blade Runnera

Vývojáři BigRep představili 3D tištěný elektrický motocykl Nera E-Bike. Bezvzduchové pneumatiky a zabudovaná elektronika působí věrohodně – vozidlo však není určeno pro širší produkci. Jediné části motocyklu, které nevznikly 3D tiskem, jsou jeho elektronické součástky. BigRep se specializuje na velkoformátové průmyslové 3D tiskárny, v současné době zvažuje mnoho automobilových společností po celém světě velkoplošný 3D tisk jako možnost výroby. Fotografie motocyklu jsou v článku.

Microsoft přiznal, že hackeři viděli část jeho zdrojového kódu

Microsoft napadli hackeři, kteří si mohli prohlédnout jeho zdrojový kód. Nemohli však žádný kód upravit, ani neměli přístup k jeho systémům. Microsoft se domnívá, že pachatelem je velmi sofistikovaný hacker ve službách státu – americká vláda a experti na kybernetickou bezpečnost spojují se špionáží Rusko. Nedávný útok na síťový nástroj Orion od softwarové firmy SolarWinds napomohl rozšíření škodlivého kódu do mnoha citlivých organizací včetně amerických ministerstev i Microsoftu. Microsoft se údajně nespoléhá na utajování svého zdrojového kódu, aby zabezpečil své produkty, a útočníkům se brání jinými způsoby.

Amazon získal podcastovou síť Wondery

Wondery se brzy stane součástí Amazon Music, přičemž podcasty od různých poskytovatelů budou uživatelům k dispozici i nadále. Mnoho společností nyní na podcasty vsází, ať už Spotify, SiriusXM nebo třeba The New York Times. Podmínky prodeje nebyly zveřejněné, ale hodnota Wondery se odhaduje na zhruba 300 milionů dolarů. Wondery byl v listopadu čtvrtým největším vydavatelem podcastů s více než 9 miliony unikátních posluchačů v USA.

Nové armádní drony špehují cíl vzdálený 2 km

Britská armáda získala 30 malých dronů, které jsou schopné sledovat cíl až na vzdálenost 2 kilometrů. Drony nazvané „Bugs“ váží 196 gramů a jejich baterie vydrží 40 minut. Bugs mohou létat i v silném větru, přináší tím životně důležité taktické informace i v tom nejhorším počasí. Informace ze sledovacích dronů mohou být ale někdy zavádějící – v minulosti se v mnoha případech ukázalo, že pozemní situace se lišila od té, která byla nahlášena drony; což vedlo k civilním obětem.

Japonsko chce omezit vesmírný odpad

Japonská těžařská společnost Sumitomo Forestry a Kjótská univerzita spolupracují na vývoji dřevěných satelitů, vesmírný odpad se totiž stává stále větším problémem. Věděli jste, že 60 % z téměř 6 000 satelitů, které v současnosti obíhají kolem země, je nefunkčních? V tomto desetiletí bude každý rok vypuštěno tisíc dalších satelitů. Sumitomo Group byla založena před více než 400 lety a nyní vyvíjí dřevěné materiály, které jsou vysoce odolné vůči teplotním změnám a slunečnímu záření. Dřevěné satelity by totiž v atmosféře shořely, aniž by uvolňovaly škodlivé látky a jejich trosky by nedopadaly na Zem. Stávající satelity hoří a vytvářejí drobné částice oxidu hlinitého, které se vznášejí v horních vrstvách atmosféry mnoho let, což nakonec ovlivní životní prostředí na Zemi.

Zdroj: TLDR

Diskuze k článku