Recap: Co přinesl 52. týden roku 2020

Co se stalo ve světě technologií a pokroku, zatímco jsme se ládovali vanilkovými rohlíčky? YouTube vydělává devítiletému youtuberovi miliony, studie o Mléčné dráze přinesla překvapivá zjištění a Samsung Galaxy Chromebook 2 už není tajemstvím. A nyní otázka za zlatého bludišťáka – může jeden člověk pozitivně ovlivnit celou planetu?

Americká armáda má zálusk na roboty se syntetickým svalstvem

Americká armáda zkoumá technologii, která kombinuje robotiku s biohybridními prvky. A čím se zabývá biohybridní robotika? Začleňuje živé organismy do mechanických systémů a přináší tak novou úroveň flexibility a hbitosti. Výzkum by mohl komunitě biohybridního inženýrství ukázat, jak vypěstovat silnou svalovou tkáň. Ta umí skvěle generovat určité množství mechanické síly v daný okamžik. Americká armáda doufá, že díky biologickým komponentům vyvine roboty, kteří budou schopni jít tam, kam vojáci, nebo i dál…

Devítiletý youtuber vydělal 29,5 milionu dolarů

Ryan Kaji, který na svém YouTubu publikuje tzv. unboxing videa a nešetří ani recenzemi na hračky, už třetí rok za sebou drží titul nejlépe placeného youtubera. Kaji vydělal na svém kanálu téměř 30 milionů dolarů a odhaduje se, že dalších 200 milionů dolarů získal ve značkových hračkách a oblečení. Jeho rodina provozuje devět kanálů na YouTube, přičemž „Ryan’s World“ je nejoblíbenější u 41,7 milionů uživatelů. Kaji a jeho rodina jsou vyšetřovaní americkou vládní agenturou FTC (Federal Trade Commision) kvůli obviněním, že sponzoři jejich videí nebyli řádně zviditelnění. Deset nejlépe placených hvězd YouTubu letos vydělalo celkem 211 milionů dolarů. Kdo patří mezi těch deset vyvolených? Seznam najdete v originálním článku.

Samsung Galaxy Chromebook 2 je oranžovější než dřív

Na veřejnost unikly fotky připravovaného počítače Samsung Galaxy Chromebook 2, na kterých se nedá přehlédnout jasně oranžové zbarvení, přestože se zbytek designu jinak příliš neliší. Dále došlo k drobným úpravám v rozložení portů a klávesnice, podrobnosti o specifikacích tohoto zařízení však zatím nebyly zveřejněné. Jednu z uniklých (oranžových) fotek si můžete prohlédnout v původním textu.

Je Mléčná dráha plná zaniklých civilizací?

Nedávná studie o naší galaxii dospěla k závěru, že je Mléčná dráha pravděpodobně plná mrtvých civilizací. Studie využila moderní astronomii a statistické modelování, s jejichž pomocí mapovala vznik a zánik inteligentního života napříč naší galaxií. Podle studie mají inteligentní tvorové sklon k sebedestrukci. Mnoho starších civilizací bylo pravděpodobně seskupeno do pásma vzdáleného asi 13 000 světelných let od středu galaxie, kde je nejvíce hvězd podobajících se slunci. Civilizace, které existují dnes, jsou pravděpodobně mladé.

Projekt Pristine Seas zachraňuje oceány

Enric Sala byl profesorem na Scripps Institution of Oceanography v San Diegu, než se rozhodl, že se pokusí ochránit život v několika zbývajících částech oceánu, které dosud nebyly poškozeny nadměrným rybolovem, znečištěním nebo změnami klimatu. Tyto oblasti stále vypadají jako oceán před 500 lety. Sala společně s National Geographic Society v roce 2008 zahájil projekt Pristine Seas, díky němuž se od té doby podařilo vytvořit 22 mořských rezervací. Nyní si projekt klade za cíl chránit třetinu světových oceánů za účelem zachování biodiverzity, obnovení zásob potravin a ukládání uhlíku. Článek pojednává o projektu, a je v něm také spousta zajímavých fotek z různých mořských rezervací, které se podařilo zřídit.

Zdroj: TLDR

Diskuze k článku