Recap: Co přinesl 51. týden roku 2020

Svět se na 47 minut zastavil – nefungovaly Google služby. Našli jsme lék proti stárnutí? Nový satelit se může podívat k vám domů – kdykoliv se mu zachce. Budou stroje dělat naši práci do roku 2025? Máte kruhy pod očima nebo křivý úsměv? V Japonsku si můžete koupit obličej někoho jiného…

S AI přítelkyní není nikdo sám

Xiaoice je chatbot řízený umělou inteligencí, který v roce 2014 vyvinul Microsoft. Vypadá jako 18letá žena, která flirtuje, vtipkuje a nebrání se ani sextingu se svými lidskými partnery. Algoritmus Xiaoice se zkrátka snaží zjistit, jak se stát dokonalým společníkem. Firma Xiaoice používá své algoritmy k zajišťování finančních analýz, k vytváření obsahu i k poskytování virtuálních asistentů. Kritici se však obávají, že rostoucí vliv AI s sebou přináší vážná etická rizika i ohrožení soukromí. Bot má na svém účtu už několik skandálů – stává se, že začne diskutovat na téma, které čínské regulační orgány považují za nepřijatelné. Jeho tvůrci proto pracují na obrovském filtračním systému, který zabrání tomu, aby se bot dotýkal ožehavých témat. Xiaoice dodržuje přísné postupy k ochraně údajů, aby chránila soukromí svých uživatelů.

Fotky sněhových vloček ukazují zimu v novém světle

Nathan Myhrvold, bývalý CTO z Microsoftu, vytvořil fotoaparát s mikroskopickým objektivem pro pořizování snímků jednotlivých sněhových vloček. Tento fotoaparát je mnohem větší než běžná mainstreamová zařízení, má rám z uhlíkových vláken, nízkoteplotní LED světla a zaostřuje se přes počítač. Před pořízením fotografie jsou sněhové vločky zachycené na černém pěnovém jádru, poté jsou pomocí akvarelového štětce přemístěny na chladicí plochu před fotoaparátem. Chlad je v tomto případě klíčový a obraz se musí pořídit pochopitelně dřív, než se sněhová vločka roztaje. Fotografie sněhových vloček zachycených Myhrvoldovým fotoaparátem můžete obdivovat v původním článku.

Geneticky upravená prasata mají zelenou

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil geneticky upravená prasata vyvinutá společností Revivicor pro použití v potravinách i léčivých přípravcích. Prasata lze nyní používat při výrobě léků, k zajištění orgánů při transplantacích i k produkci masa, které se může bezpečně jíst. Jedná se o vůbec první schválení živočišného biotechnologického produktu pro lékařské účely a potravinářství. Upravená prasata nemají molekulu zvanou alfa-gal cukr, která může vyvolávat u konzumentů alergické reakce. Když se molekula odstraní, budou moci produkty z prasat jíst i lidé, kteří by na ně jinak byli alergičtí.

Gmail, YouTube, Google Docs a další služby byly mimo provoz

V pondělí 14. prosince došlo k masivnímu výpadku služeb od Googlu, který byl způsoben problémem ověřovacího systému. Výpadek trval přibližně tři čtvrtě hodiny, během této doby se uživatelé mnohonásobně pokoušeli přihlašovat k Google službám. Výpadek ovlivnil také obchodní operace na více trzích. Bezprecedentní selhání Googlu mnoha lidem připomnělo, jak moc tato technologická společnost ovlivňuje jejich život.

Jak probíhá experiment proti stárnutí?

BioViva je biotechnologická firma, která se zaměřuje na vývoj terapií zabraňujících lidskému stárnutí. Liz Parrish, generální ředitelka společnosti, se dvou omlazovacích terapií sama účastní. Jedno z ošetření zahrnuje injekce inhibitoru myostatinu, od nichž se očekává, že zabrání úbytku svalové hmoty, který souvisí s přibývajícím věkem. Druhý experiment spočívá v telomerázové genové terapii, která by měla prodloužit telomery. Vzorky Liziny krve ukazují, že délka telomer T-lymfocytů narostla už po šesti měsících. Originální článek obsahuje rozhovor s Liz Parrish o terapiích, ale i o tom, jaké to je být prvním testovaným subjektem.

Budou do roku 2025 stroje dělat naši práci?

Světové ekonomické fórum (WEF) ve své zprávě „Future of Jobs“ provedlo průzkumy mezi vedoucími pracovníky firem ve 35 zemích. Cílem bylo zjistit, jak se podle nich změní pracovní síla v příštích pěti letech, dále se zpráva zabývala mapováním pracovních míst a dovedností, které budou v budoucnosti třeba. Údaje o nezaměstnanosti byly letos vysoké a nevypadá to na blízké zlepšení. Automatizace je na vzestupu a většina pracovišť díky ní urychluje své procesy. Automatizace sice na jednu stranu ušetří některé úkoly, ale vygeneruje další. Práce na dálku se bude pravděpodobně dále praktikovat, ale vedoucí pracovníci zůstávají skeptičtí ohledně jejího vlivu na produktivitu. Existující nerovnosti se budou prohlubovat.

Netflix spouští audio-only režim

Netflix zavádí nový režim ve své aplikaci pro uživatele Androidu. Uživatelé, kteří disponují touto funkcí, budou moci v horní části přehrávače videa stisknout tlačítko „vypnout video“. V nastavení pak přibude nová možnost audio-only, která jim umožní nastavit preferovaný výchozí režim. Screenshoty z aplikace Netflix pro Android jsou v článku.

Chcete si navléknout obličej někoho jiného?

Japonský výrobce plánuje prodávat hyperrealistické masky lidských obličejů. Každá maska bude stát 950 dolarů, její podoba vychází ze skutečných lidských tváří. Maloobchodník chce do své sbírky postupně přidávat další obličeje. Rozhodně se podívejte na video v článku.

Nový satelit se může podívat k vám domů, kdykoliv

Capella-2 je satelit americké vesmírné společnosti Capella Space, který může kdykoliv pořizovat snímky – čehokoliv na planetě. Technologii Synthetic Aperture Radar využívá k detekci zemského povrchu, nezastaví ho při tom ani husté mraky. Asi 75 % Země totiž v jakoukoliv vybranou chvíli pokrývají mraky nebo tma. A jak systém funguje? Vysílá rádiový signál 9,65 GHz směrem k Zemi a odražený signál pak interpretuje. Kdokoliv může Capellu požádat o fotky. Společnost již uzavřela smlouvy s vládními agenturami a plánuje do vesmíru poslat další satelity, aby zvýšila dosah své sítě.

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články