Recap: Co přinesl 50. týden roku 2020

Co se dělo minulý týden? Technologie a pokrok nezastavíš. V Číně se modifikují lidé na supervojáky. A co na to kuchyňský robot, který vaří stejně dobře jako vítěz MasterChefa? Není to náhodou vzdálený příbuzný inteligentního kulometu, který zastřelil íránského vědce? A ani Samsung už není v bezpečí – jeho pečlivě střežené tajemství uniklo a žije vlastním životem…

Steve Wozniak zakládá po 45 letech další společnost

Spoluzakladatel společnosti Apple začíná podnikat v oblasti zelených technologií a blockchainu. Efforce představuje jakési tržiště pro majitele firemních nebo průmyslových budov, kde mohou zajistit financování svých zelených projektů. Platforma umožní, aby mohl kdokoliv finančně těžit z celosvětových projektů zaměřených na energetickou účinnost. Token společnosti, WOZX, byl uveden na burze HBTC 3. prosince a na burze Bithumb 9. prosince 2020. Společnosti, které se rozhodnou své projekty modernizovat s pomocí stránek Efforce, budou moci získat financování od investorů z celého světa.

Čína se snaží modifikovat lidi na supervojáky

Podle vedoucího pracovníka amerických tajných služeb se v Číně provádí genetické testy na lidech, konkrétně na členech People’s Liberation Army (Čínská lidová osvobozenecká armáda). Západní vědci považují manipulaci s lidskými geny za účelem zvýšení výkonnosti zdravých lidí za neetickou, nyní však existují náznaky, že čínští vojenští vědci začali zkoumat její potenciál. Manipulace s lidským genomem by mohla nejen ovlivnit vojenství, ale může mít také závažné nežádoucí účinky.

Kuchyňský robot vám připraví večeři – a pak umyje i nádobí

Za 248 000 liber si můžete koupit kuchyňského robota, který vám navaří vybraná jídla a poté po sobě ještě uklidí. Robot Moley Kitchen je v současné době určen nadšencům, profesionálům i začínajícím uživatelům, jeho tvůrci však předpokládají, že se cena robota časem výrazně sníží. Doposud obdrželi 1 205 dotazů týkajících se prodeje. Robot byl vyvinut s pomocí Tima Andersena, vítěze série BBC MasterChef z roku 2011 – Andersonovy pohyby a činnosti byly zachyceny a převedeny do digitálních pohybů. V první verzi si nadšenci mohou vybrat ze 30 jídel, přičemž každý měsíc budou přidávány nové recepty.

Íránského vědce prý zabil „inteligentní kulomet řízený satelitem“

Minulý měsíc byl zabit íránský špičkový vědec v oblasti jaderného výzkumu. Podle íránských úřadů ho zabil Izrael pomocí kulometu vybaveného systémem umělé inteligence, který byl řízen satelitem. Izrael nepotvrdil, ani nevyvrátil odpovědnost za zabití. Tato vražda odhalila íránské bezpečnostní nedostatky a islámská republika tak může být zranitelná vůči dalším útokům. Na vědce bylo vystřeleno 13 výstřelů, a jeho žena, která seděla 25 centimetrů daleko, přesto nebyla zraněna. Od roku 2010 bylo při cílených útocích v Íránu zabito pět íránských vědců z oblasti jaderného výzkumu.

Oficiální teasery na Samsung Galaxy S21, 21 Plus a 21 Ultra jsou venku

Telefony Samsung Galaxy S21, S21 Plus a S21 Ultra se s napětím očekávají v lednu, nyní však společnosti Samsung unikla tři krátká videa, která představují designy nových telefonů. Videa ukazují tři fotoaparáty na modelech S21 a S21 Plus a pět fotoaparátů na modelu S21 Ultra. Zdá se, že S21 Ultra má zakřivený displej – na rozdíl od plochých displejů S21 a S21 Plus. Všechny tři telefony budou podporovat 5G, uniklá videa jsou k dispozici v článku.

Francie staví novou letadlovou loď na jaderný pohon

Francie staví letadlovou loď s jaderným pohonem, která má do roku 2038 nahradit letadlovou loď Charles de Gaulle. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je toto rozhodnutí součástí francouzské klimatické strategie, válečná loď s jaderným pohonem bude produkovat nižší emise, než kdyby byla poháněná naftou. Letadlová loď bude vážit kolem 70 000 tun a měřit 300 metrů. Bude navržena tak, aby pojala válečná letadla nové generace a má sloužit až do roku 2080. Náklady na její výstavbu se odhadují na 7 miliard eur.

Vodní robůtek chodí, pohybuje předměty, a dokonce i tančí

Vědci z americké Severozápadní univerzity navrhli nového robota, který se chová a vypadá jako malé vodní zvíře. Může provádět celou řadu funkcí – pohybuje předměty, funguje jako katalyzátor chemických reakcí nebo třeba distribuuje léčiva. Sestává z 90 % z vody, má niklovou kostru, která mění svůj tvar v reakci na světlo a magnetické pole. Když se světlo robota dotkne, vypudí vodu, což způsobí ztuhnutí jeho nohou. Roboti mají v současné době velikost deseticentu, ale v budoucnu se budou vyrábět i dostatečně malé verze, aby dovedly fungovat na mikroskopické úrovni. V článku jsou dva krátké GIFy, které přibližují pohyb robotů.

Na Faerských ostrovech se otevře první podvodní kruhový objezd

První kruhový objezd pod vodou se tento týden otevře v Atlantickém oceánu a spojí dva z Faerských ostrovů. Leží na hranici 11km tunelu, který zkracuje cestu mezi dvěma ostrovy (místo hodiny potrvá doprava 16 minut). Objezd má tvar medúzy a bude sám o sobě turistickou atrakcí. Stavba tunelu byla zahájena v roce 2016 a otevře se 19. prosince 2020. Za každou jednosměrnou cestu bude řidičům účtováno mýtné, zájemci si budou moci zakoupit i roční předplatné.

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Brněnské VUT udává trendy marketingu vysokých škol. Tentokrát boduje s kampaní z Údolí Šalin

Vysoké učení technické v Brně po chvíli mlčení vyrukovalo s kampaní, se kterou se chce vrátit ke své předchozí marketingové slávě. Na YouTube během tří dnů nasbírala přes 33 tisíc zhlédnutí. A to už stojí za zmínku. Vysoké školy na sociálních sítích oslovovat potřebují, a uvědomují si to. Některým to jde, jiným o dost méně: podívejte se na oba případy.
Přečtěte si více

Vimeo nově tvůrcům obsahu umožní vydělávat

Audiovizuální nadšenci, kreativní umělci i mediální společnosti dostaly díky příchodu Vimea v roce 2004 možnost tvůrčího vyjádření a šanci zaujmout 65 milionů uživatelů, kteří měsíčně stránky navštěvují. Jenže zatímco YouTube se na podporu monetizace původního obsahu zaměřuje už řadu let, Vimeo v tomto ohledu zaostávalo. Až dosud.