Recap: Co přinesl 49. týden roku 2020

Konec listopadu předznamenal zkázu slavné observatoře Arecibo. Čína spustila nejmodernější jaderné reaktory, Čína si zalétla pro vzorky z Měsíce, Čína sbírala sediment v hlubinách Mariánského příkopu. A s čím přišel první týden v prosinci zbytek světa?

Čína připojila k síti jaderný reaktor typu Hualong One

Hualong One je jedním z nejinovativnějších jaderných reaktorů na světě a byl vyvinut v Číně. Disponuje aktivními i pasivními bezpečnostní systémy a přepokládá se, že bude fungovat 60 let; přičemž každých 18 měsíců dojde k výměně 177 jader reaktoru. První jaderný reaktor Hualong One byl koncem listopadu připojen k síti v provincii Fu-ťien. Než bude moci zahájit komerční provoz, který má být spuštěn ještě letos, musí projít různými testy. Hualong One je významným milníkem pro energetickou restrukturalizaci země, která se snaží o nízkouhlíkový rozvoj.

Hacker prodává microsoftové přihlašovací údaje mocných za 100 dolarů

Na undergroundovém ruském fóru se dají koupit stovky přihlašovacích údajů uživatelů Microsoftu za 100 až 1500 dolarů. Nabízené účty patří lidem z vysokých pozic, resp. z vrcholového marketingu. Společnost Microsoft si je této skutečnosti vědoma a udělá vše pro to, aby svým zákazníkům pomohla. Dosud není jasné, jak se hacker k údajům dostal.

Inženýři staví obrovské solné jeskyně na skladování vodíku

Vědci používají solné doly k ukládání velkého množství vodíku pro výrobu energie. Projekt v Utahu zahrnuje obrovský systém jeskyní a bude zprovozněn do roku 2025. Zpočátku bude mít dostatek energie pro napájení 150 000 domácností. Vodíková energie naráží na logistické problémy, mezi nimiž je i skladování, a solné doly poskytují dobré médium pro skladování vodíkové energie, která se odtud dá snadno přepravovat i do okolních obcí. Vodík lze převést na vodu a poté ji podle potřeby převést zase zpátky na vodík pomocí vodíkových elektrolyzérů, které pohání zdroje obnovitelné energie.

Ósaka uvítá návštěvníky v novém Super Nintendo Worldu

Společnost Universal oznámila, že 4. února 2021 konečně dojde k otevření japonského zábavního parku Super Nintendo World v Ósace. Návštěvníci budou moci procházet atrakce s AR brýlemi a interagovat s virtuálním světem pomocí tech náramku „power up band“, který je bude stát kolem 30 dolarů. Universal původně plánoval otevřít tematický park už v létě, aby byl v provozu už při letní olympiádě v Tokiu, ale obě události byly kvůli pandemii odloženy. V původním článku se můžete podívat na 47vteřinové video oznámení o otevření parku.

Čínská ponorka pokořila nejhlubší místo na Zemi

Fendouzhe, ponorka, která se vyrábí více než deset let, dosáhla hloubky 10 909 metrů na dně Mariánského příkopu. Ponorka v této oblasti uskutečnila 13 ponorů, přičemž při osmi z nich se dostala hlouběji než 10 kilometrů. Čínský stroj sbíral sediment, horninu i biologické vzorky z hlubin příkopu, zatímco posádka ponorky se musela vyrovnávat s tajfuny, dešti a vysokými teplotami. Světový rekord z června však nebyl pokořen (10 934 metrů). V článku je krátké promo video.

Google Maps zavádí vlastní feedy

Takzvaný Community Feed se zobrazí v kartě vyhledávání. Je navržen tak, aby zobrazoval nejnovější zprávy, aktualizace a doporučení z důvěryhodných místních zdrojů. Majitelé firem mohou do feedu přidávat výhodné nabídky, menu a další informace přes aplikaci Moje Firma. Centralizovaný zdroj informací pomůže podnikům rozšířit jejich aktualizace, přičemž uživatelé budou moci příspěvky lajkovat a sledovat firmy, ale nebudou je moci komentovat. Feed zobrazí příspěvky podle toho, na kterou část mapy se zrovna uživatel dívá.

Číňané zaletěli na Měsíc pro vzorky

Čínská kosmická loď Chang’e 5 úspěšně přistála na Měsíci a podařilo se jí po 44 letech shromáždit měsíční vzorky. Kosmická loď opustila Zemi 23. listopadu a přistála na Měsíci v úterý 1. prosince ve 23:11 pekingského času. Chang’e 5 se brzy opět vrátí na oběžnou dráhu Měsíce a kolem 16. prosince vstoupí do atmosféry Země.

Zkáza observatoře Arecibo

Observatoř, která se nachází asi 20 kilometrů od portorického města Arecibo, byla dokončena v roce 1963 a přispěla k mnoha důležitým vědeckým objevům. Letos se začala observatoř rozpadat, v srpnu došlo k zásadnímu poškození disku a plošiny visící nad talířem a 19. listopadu Národní vědecká nadace (NSF) rozhodla, že škody nelze opravit a stroj musí být vyřazen z provozu. Observatoř šla k zemi 3. prosince, záběry jsou k dispozici v původním článku.

Warner Bros. uvede všechny nové filmy na HBO Max

Warner Bros. se chystá každý svůj nový film z roku 2021 uvést zároveň na HBO Max i v kinech současně. Filmy se budou streamovat pouze jeden měsíc, než platformu na nějaký čas opustí. Warner Bros. plánuje svůj nový obchodní model testovat po dobu jednoho roku. Všechny filmy se budou streamovat v rozlišení 4k Ultra HD a HDR. Seznam filmů, které Warner Bros. v příštím roce uvede, se nachází v původním článku. I další mediální společnosti během pandemie experimentovaly s novými strategiemi. Disney spustil v září Mulan exkluzivně na Disney Plus, přičemž tato strategie se osvědčila a dokázala, že Premier Access Strategy má smysl a bude dobře fungovat. Vydáváním exkluzivních titulů každý měsíc si streamovací služby lépe udrží své předplatitele.

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články