Recap: Co přinesl 42. týden roku 2020

Co nového a zajímavého se událo v uplynulém týdnu? Apple naservíroval nové iPhony, Muskův SpaceX uzavřel smlouvu s Pentagonem a vyhledávací algoritmy od Googlu se dočkaly pořádného updatu.

SpaceX jako kurýr pro americkou armádu

Pentagon uzavřel smlouvu se společností SpaceX. Ta má vyvinout rakety k doručování zásilek po celé planetě, přičemž doručení by mělo trvat méně než hodinu. Americká armáda si zakládá na rychlosti – dokáže rychle přesouvat své jednotky, zbraně i zásoby. K tomuto účelu v minulosti využívala transportní letadla C-17, která už se však nevyrábějí. Partnerství společnosti SpaceX umožní ponechat si práva ke všem patentům, které vyvine během výzkumu.

Nové iPhony přicházejí

Apple oznámil novou řadu iPhonů. Všechny nové modely podporují 5G konektivitu. iPhony 12 mají nový design, jsou vybaveny čipy A14, dvěma fotoaparáty a magnetickou částí na zadní straně. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Max jsou vybaveny technologií LiRAD pro lepší AR a kvalitnější fotografie i v horších světelných podmínkách. Přibyl také přídavný teleobjektiv. iPhone Pro má 6,1″ Super Retina XDR displej a startovat by měl na ceně 29 990 korun. iPhone Pro Max nabídne 6,7″ Super Retina XDR displej, začíná na stejné ceně jako iPhone Pro. Pro modely jsou k dispozici v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Telefony budou dostupné ve čtyřech barevných variantách.

Apple představil také iPhone 12 mini a iPhone 12. Varianta mini nabídne 5,4″ displej, iPhone 12 přichází v provedení s 6,1″ displejem. Tyto modely jsou k dispozici s 64, 128, nebo 256GB úložištěm, dostupné jsou v pěti barevných variantách. iPhone 12 mini startuje na 21 990 korunách, větší model na 24 990 korunách.

Americké armáda zkouší AR brýle pro psy

Armáda USA odhalila brýle pro rozšířenou realitu určené pro bojové psy. Jejich použití by mělo umožnit psům přijímat rozkazy na dálku. Vojáci obvykle směrují své psy pomocí pokynů rukou, signálů nebo laserových ukazovátek, což vyžaduje, aby byl psovod nablízku. Pomocí AR brýlí mohou být psi nasměrováni pomocí vizuálních indikátorů a psovod vidí prostřednictvím vzdáleného videopřenosu to samé, co vidí pes. Projekt je stále v rané fázi výzkumu, ale výsledky jsou zatím velice slibné.

Google nasadil svou AI do nástrojů Journalist Studio

Google News Initiative je určena pro boj s dezinformacemi a od svého spuštění v roce 2018 pomáhá vydavatelům s financováním i s tvorbou obsahu. Součástí této iniciativy je nově také Journalist Studio, bezplatná sada nástrojů pro novináře a reportéry. Tato sada, zejména díky nástoji Pinpoint, pomáhá investigativní žurnalistice a dalším projektům tím, že umožňuje procházet dokumenty, obrázky i zvukové záznamy a vytvářet interaktivní vizualizace dat z veřejně dostupných záznamů. Využití AI k analýze dat by mohlo pomoci nedostatečně personálně vybaveným redakcím zachytit podstatné informace.

Google aktualizoval vyhledávání

Google vydal několik updatů využívajících AI pro vyhledávání, Google Lens a další nástroje související s vyhledáváním. Například Google Assistant může nyní rozpoznávat (nebo se o to pokoušet) písničky jen na základě pobrukování, což bezesporu usnadní život milionům lidí. Vylepšení se dočkala také fuknce „měli jste na mysli“, která nyní využívá hlubokou neurální síť s 680 miliony parametry pro lepší pochopení kontextu. Vyhledávání je nyní integrováno s různými zdroji dat, uživatelé mohou například vytvářet grafy s využitím dat přímo ze search baru. Systém nyní odkazuje také na konkrétní části ve článcích, které odpovídají dotazu uživatele. Pokročilé vyhledávání je dostupné i pro videa. Google Lens nově umí číst text nahlas a řešit rovnice. Mapy zobrazují informace o vytíženosti různých míst v AR. Souhrn aktualizací najdete zde.

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Křišťálová Lupa vyhlásila vítěze: Ticketon, GoodData, Ondřej Fryc i Vladimír Franz

Každoroční internetová anketa Křišťálová Lupa zná své letošní vítěze. Na počet a sílu získaných ocenění ve čtrnácti kategoriích, z nichž polovinu vybírala porota a polovinu veřejnost, byl nejúspěšnější Mall.cz, po dvou cenách si odnesly ještě společnosti MAFRA a Seznam. Zvláštní cenu získal server zakomunistu.cz.
Přečtěte si více

Super Bowl je tu, a s ním i reklamy. Tedy skandály, rekordy i pochybný úspěch virálů

Je to jeden z nejdražších reklamních prostorů. Aby taky ne, když se letos na Super Bowl bude dívat podle některých odhadů skoro 200 milionů Američanů. Svátek je to proto nejen sportovní, ale právě i reklamní. Honba za virálním šířením se projevuje naplno. Pro některé to už dopředu znamená zákaz vysílání, jiným se to vyplácí. Které spoty letos narazily, a jak dlouhý úspěch si skutečné virály vlastně zajistí?