Recap: Co přinesl 4. týden roku 2021

Myslíte si, že máte kontrolu nad tím, kdo si prohlíží vaše záznamy z domácí kamery? Klienti ADT si to taky mysleli… Zaměstnanci Googlu spojili své síly napříč kontinenty. O co jim jde? První soukromá posádka poletí na ISS – kolik stojí lístek do vesmíru? Brzy si možná budeme pěstovat nábytek v laboratořích a lesy si konečně oddechnou.

Když sex, tak pod dohledem bezpečnostního technika

Bývalý zaměstnanec ADT, americké společnosti poskytující služby na zabezpečení domácností a menších podniků, přiznal, že celé roky sledoval zákazníky při sexu. Během čtyř a půl roku tisíckrát přistupoval k domácím videozáznamům klientů – jednoduše se přiřadil k účtům a vybrané kanály mohl sledovat podle libosti. Účty 220 obětí byly zpřístupněny 9 600krát. Technik se zaměřoval na atraktivní ženy a jejich domácnosti. Byl odhalen poté, co jeden zákazník nahlásil podezřelý e-mail na svém účtu ADT Pulse.

Chytré brýle si poradí i s krátkozrakostí

Společnost Kubota Pharmaceutical Holdings vyvinula nositelné zařízení, které umí promítat obraz na sítnici nositele. Dokáže tak opravit refrakční vadu, která způsobuje lidem krátkozrakost. Když bude pacient nosit chytré brýle 60–90 minut denně, mohou se tím jeho problémy s krátkozrakostí zlepšit. Japonská společnost zařízení dosud testuje, aby zjistila, kolik dní by musel uživatel zařízení nosit, aby dosáhl trvalé korekce zraku. Zařízení bude na asijských trzích v prodeji v druhé polovině roku.

Zaměstnanci Googlu spojili své síly

Pracovníci Googlu z deseti zemí se spojili a vytvořili koalici Alpha Global. Ta usiluje o to, aby Google změnil své eticky sporné obchodní praktiky. Cílem koalice je také posílit práva zaměstnanců Googlu na pracovištích. Alpha Global uznává, že Google přinesl technologickému průmyslu mnoho věcí, ale na druhou stranu prý zapříčinil mnoho nerovností. V minulosti Google na podobné akce svých zaměstnanců slyšel a snažil se napravit. Unie zatím nemá s technologickým gigantem právní dohodu, takže není Google vázán jejími požadavky. To se však může změnit ve chvíli, kdy koalice získá politickou podporu, nebo tím, že se ji Google dobrovolně rozhodne uznat.

Paleontologové objevili největší suchozemské zvíře

Paleontologové našli v Argentině kostru, která mohla pocházet z dinosaura delšího než 36 metrů. Mohlo by to být největší suchozemské zvíře vůbec. Výkop začal v roce 2012, kdy byla objevena masivní sada obratlů, kousky pánve a prsního pletence. Pravděpodobně jde o typ dinosaura s dlouhým krkem, který se živil rostlinami (titanosaurus). Vzorek je starý přibližně 98 milionů let.

První soukromá vesmírná posádka vyrazí na ISS

První soukromou posádku, která se podívá na vesmírnou stanici, tvoří tři muži – každý z nich za tento životní zážitek zaplatí 55 milionů dolarů. Stráví jeden nebo dva dny na palubě kapsle SpaceX Dragon, poté je čeká osm dní na Mezinárodní vesmírné stanici. Rusko prodává lety na ISS od roku 2011, také další společnosti jako Virgin Galactic nebo Blue Origin plánují vyvézt své platící zákazníky do vesmíru. Posádka podstoupí 15týdenní výcvik a před letem bude muset absolvovat lékařské testy.

Třetina technologických pracovníků pracuje 3–4 hodiny denně

Nedávný průzkum, kterého se zúčastnili zaměstnanci 42 technologických společností, ukázal, že 31 % z nich se práci věnovalo jen tři až čtyři hodiny denně. Průzkum ale neměřil produktivitu, která se může mezi lidmi značně lišit. V některých společnostech pracují zaměstnanci více, v jiných je naopak méně práce. Pandemie totiž nedopadla na všechny stejně.

Vědci zkoušejí pěstovat dřevo v laboratorních podmínkách

Vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) vyvíjejí techniku na pěstování dřeva v laboratoři. Úspěšně vypěstovali rostlinnou tkáň podobnou dřevu z buněk z extrahovaných listů cínie – bez půdy a bez slunečního světla. Laboratorní dřevo by se dalo pěstovat v jakémkoliv tvaru, což by zefektivnilo proces jeho výroby. Také by se snížilo plýtvání dřevem a lesy, které v současnosti končí na pile, by zůstaly zachovány pro další generace. Výzkum je zatím ve velmi rané fázi.

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články