Recap: Co přinesl 10. týden roku 2021

Bill Gates dobře ví, jak přeměnit oxid uhličitý na kámen. Starlink chce být nedílnou součástí našich životů. Američtí vojáci uvidí i za roh. Staříci objevili internet. Netflixu se nelíbí, když sdílíte svůj účet s kamarády. A co s nevyužitými vakcínami?

Bill Gates podpořil islandský startup

Carbix je start-up, který přeměňuje oxid uhličitý na kameny. Proces obnáší zachycení a rozpuštění CO2 ve vodě a jeho následné vstřikování do země, kde se za méně než dva roky přemění na kámen. Tento proces je levný a šetrný k životnímu prostředí. Carbix nainstaluje svou technologii do elektráren, aby zachytil uhlíkové emise, jakmile se uvolní. Se švýcarským startupem Climeworks vyrábí stroje, které dokáží zachytávat CO2 přímo ze vzduchu. Bill Gates a Microsoft tyto projekty podporují.

Kdo hacknul hackery?

Začátkem týdne někdo hacknul web Maza, známé kybernetické fórum, kde se dlouhodobě kumulovaly kriminální živly a všechny druhy trestné činnosti. Fórum bylo považováno za elitní a bylo těžké se k němu vůbec připojit. Nedávno byla hacknuta také dvě jiná ruská fóra zaměřená na počítačovou kriminalitu. Totožnost hackerů není známá, ale je možné, že stažení stránek mají na svědomí donucovací orgány.

Společnost SpaceX žádá regulační orgány o souhlas s připojením své sítě Starlink k osobním i nákladním automobilům, lodím a letadlům. Požádala FCC (Federal Communications Comission) o obecnou licenci opravňující provozovat terminály Starlink na ESIM – zemských stanicích v pohybu. Starlink má minimálně 10 000 uživatelů a ve vesmíru více než 1000 satelitů. K nastavení a instalaci antén a úchytů na vozidlo bude třeba kvalifikovaný technik.

Američtí vojáci uvidí skrz zeď

Americká armáda vyvíjí pro svou pěchotu IAVS brýle pro rozšířené vidění. Brýle umožní vojákům vidět za roh, ve tmě či sledovat mapy a další data na čočkách brýlí. Vojáci uvnitř obrněných vozidel pak uvidí skrze jeho stěny pomocí venkovních kamer. Brýle IAVS jsou navržené tak, aby fungovaly jako head-up displeje, které se používají ve stíhačkách.  

Slimák dokáže oddělit hlavu, z ní vyroste nové tělo

Vědci z Japonska našli slimáka, který si dokáže samovolně oddělit hlavu a z ní vypěstovat nové tělo. Slimák pravděpodobně takto reaguje na parazity ve svém organismu. Tito plži mohou přežít i bez svých orgánů, protože konzumují řasy, které dočasně napájí jejich hlavy fotosyntézou. Původnímu tělu znovu nenaroste hlava, ale stále reaguje na hmatové pokyny a někdy žije i měsíce po jejím oddělení. Fotografie slimáků (i jejich hlav) jsou v odkazu.

Rusko s Čínou plánují vesmírnou stanici na Měsíci

Rusko a Čína se dohodly na vybudování Mezinárodní vědecké lunární stanice. NASA, ESA, Japonsko a Kanada spolupracují na jiné vesmírné stanici, Lunar Gateway. Rusko nebylo přizváno, aby se stalo součástí tohoto projektu a spolupráce s Čínou byla v loňském roce jednou z jeho hlavních priorit. Není jasné, čím přesně Rusko do projektu přispěje. 

Dr. B bude distribuovat zbylé vakcíny

Dr. B je služba, jejímž cílem je snížit počet vakcín proti covid-19, které skončí v koši. Více než 30 % objednaných na očkování nedorazí a rozmrazená dávka se musí použít do šesti hodin, nebo zlikvidovat. Některé ze zbylých dávek expirují, jiné se distribuují každému, kdo o ně projeví zájem. Start-up Dr. B je navržen tak, aby sloužil jako pohotovostní seznam pro podobné situace. Poskytovatelům vakcín usnadní svolávání lidí, kteří mají o očkování zájem. Více než půl milionu Američanů se přihlásilo do seznamu čekatelů Dr. B.

Starší lidé opěvují internet

Pandemie podnítila starší lidi k online akci. Mnoho z nich nyní objevuje online nakupování, videochaty a vše ostatní, co internet nabízí. V době izolace pomohl internet mnoha seniorům, aby se mohli spojit se svými známými. Originální text obsahuje příběhy několika seniorů, kterým internet během lockdownu změnil život.

Netflix  brojí proti sdílení účtů

Někteří uživatelé Netflixu byli službou vyzváni k zakoupení vlastního přístupu, pokud nežijí ve společné domácnosti s vlastníkem účtu. Není však jasné, jestli musí mít všichni uživatelé společnou IP adresu a v podmínkách Netflixu je uvedeno pouze to, že účty nelze sdílet s jednotlivci mimo domácnost. Dosud Netflix v této záležitosti nečinil žádné kroky, kromě stanovení limitů pro simultánní streamování.

Kdo to s dronem umí…

Podívejte se na ohromující krátký FPV film z Bryant Lake Bowl baru v Minneapolisu. Čeká vás neuvěřitelná ukázka práce s kamerou a pilotáží drona. Nové video od youtubera „jaybyrdfilms“ najdete v odkazu. 

Zdroj: TLDR

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Twitter spouští velkou startupovou soutěž. Hledá nápady na nové aplikace

Twitter se vůbec poprvé pustil do pořádání soutěže pro startupy. Jeho první počin se jmenuje Hatch - a co se z tohoto hnízda vysedí, hodlá využít pro sebe. Jednou z podmínek je totiž propojitelnost s Twitterem. Ta nejvyšší peněžitá odměna dosahuje 25 tisíc dolarů. Dostat se můžete ale třeba i na mentorské sezení s někým z vedením Twitteru mezi čtyřma očima. Zkusíte štěstí?