Reader přiváděl mnohem víc čtenářů než Google+, z jeho konce těží Feedly

S oznámením konce Google Readeru, asi nejpoužívanější RSS čtečky na trhu, se zároveň ukázalo, že služba sice neměla uživatelů mnoho, o to ale byli věrnější. A co víc, zdá se, že Reader také přinášel blogům mnohonásobně větší čtenost než tolik propagovaný Google+. Prozatím to vypadá, že nejpopulárnější náhradou za Reader se stala služba Feedly.

Přestože podle oznámených plánů Googlu končí Google Reader až k prvnímu červenci, hodně jeho současných uživatelů na nic nečekalo a náhradu začali hledat okamžitě. Zřejmě nejpopulárnějším nástrojem pro nahrazení Readeru se stal Feedly, který byl mnohými také silně doporučován napříč internetem.

Feedly z mediální pozornosti, které se mu rušením Google Readeru dostalo, výrazně profitoval, když už na konci minulého týdne oznámil, že z řad uživatelů zavržené služby získal přes půl milionu nových registrací (registrace je v tomto ohledu možná silné slovo, přechod včetně importu RSS feedů je s využitím loginu přes Google účet prakticky okamžitý). Otázkou samozřejmě zůstává, kolik z těchto nových uživatelů u Feedly zůstane, a kolik nakonec zvolí jiný nástroj.

V určitém ohledu jde v tomto případě o větší ztrátu, než kdyby Google ukončil projekt Plus. Alespoň pokud jde o čtenost, kterou jeho služby zprostředkovávají různým blogům a dalším médiím. BuzzFeed, platforma kombinující algoritmický a ruční výběr pro selekci virálního obsahu na internetu, provedl v tomto ohledu analýzu svých partnerských webů, které dohromady mají asi 300 milionů uživatelů. K nalezení je zde a jako hlavní zjištění vyplynul zajímavý graf, který porovnává návštěvnost zkoumaných webů z Google+ a Readeru od srpna 2012 do poloviny minulého týdne:

Skok Readeru je prý způsoben změnami ve složení partnerských stránek v BuzzFeed Networks, nikoliv ve skocích v počtech uživatelů. To ale není až tak podstatné, důležité je na tomto grafu samotné srovnání návštěvnosti. Jistě, slyšeli jsme to již mnohokrát a dobře to víme, Google+ není primárně myšlen jako sociální síť, ale jako sociální kostra a vzájemné propojení služeb Googlu. Přesto ale, pokud Reader, který Google ukončuje pro stále menší uživatelskou základnu, dodává vzorku webů s návštěvností 300 milionů lidí mnohonásobně větší návštěvnost než vlajková sociální síť se stovkami milionů “aktivních” uživatelů, je tu prostě něco špatně.

To všechno nicméně Google jistě ví. Přestože petice, která probíhá na Change.org, během pouhých několika dní překonala 100 tisíc podpisů (nyní 126 tisíc), je nepravděpodobné, že společnost své rozhodnutí změní. Pro RSS to ale může ve výsledku být dobře. Půjde totiž o impulz konkurenci a snaha upoutat nové uživatele (alespoň ty, kteří budou hledat náhradu za končící Reader, jejichž počet se podle různých odhadů pohybuje od milionu výš) snad také k novým možnostem. Ostatně zajímavá a přínosná je i právě probíhající bitva “dinosarů” versus “průkopníků” o smysl a nesmysl Readeru.

Total
0
Shares
Další články