Průzkum: Českému webdesignu chybí empatie, ne technologie

Více než půl roku sbíral projekt Zbloudilá myš od uživatelů internetové stránky, které dle jejich vlastního názoru nebyly dobře udělané, a zjišťoval proč. Cílem bylo zjistit, jak myšlenkové pochody návštěvníků na webu fungují a jak dochází k jejich narušení. Prozkoumáno postupně bylo přes 200 webů.

Podle autorů průzkumu z Maintop Businesses se ukázalo se, že uživateli nejčastěji zmiňované chyby jsou symptomy většího problému – nedostatku systematického plánování proudu pozornosti a reakcí návštěvníka. Výsledkem je, že uživatel řeší něco jiného, než měl tvůrce webu v úmyslu, což dramaticky snižuje konverzi.

Mezi nejčastější chyby podle průzkumu patří nekompatibilita s mobilními zařízeními, nevhodné použití intro animací, které výrazně prodlužují dobu načtení stránky, upřednostnění vzhledu před praktičností, příliš mnoho textu a chybějící výzva k akci, příliš mnoho položek v hlavním menu nebo “netrefitelné” vyjížděcí menu a také upřednostnění vyhledávacích robotů před lidmi na úkor srozumitelnosti a jednoduchosti.

Na stránkách Zbloudilé myši se píše: “Není třeba se naučit nazpaměť stovky pouček a studií, co kde má na stránkách být či nebýt. Každý web je v tomto specifický. Neexistují univerzálně platná pravidla. Vždycky přijde nový úspěšný web, který tyto zaručené rady porušuje, protože zvyky se mění rychle s dobou. Při návrhu webů je potřeba se naučit správným způsobem přemýšlet. Právě o tuto změnu myšlení se snažíme.”

Total
0
Shares
Další články
MYIA
Přečtěte si více

Chat přes wifi Myia, vítěz AppParade, bude na Startup Summitu vaším networkingovým agentem

Mobilní aplikace s ženským jménem, která se nejvíce líbila účastníkům AppParade a ve veřejném hlasování ji zvolili jako nejlepší mezi dalšími 17 aplikacemi, se stane vaší společnicí na říjnovém Startup Summitu. Propojí vás se správnými lidmi a jejím prostřednictvím se dozvíte, kde se co důležitého děje.