Prohlédněte si největší panoramatickou fotografii Prahy

360Cities, česká společnost provozující největší internetovou kolekci ohromujících panoramatických fotografií s geografickou lokalizací, vytvořila 360° panoramatický snímek Prahy. Fotografie byla sestavena z 2600 samostatných fotografií pořízených z Petřínské rozhledny. S celkovým rozlišením 33,8 gigapixelů se jedná o vůbec největší fotografii Prahy, jaká byla kdy pořízena.

Rozměry snímku činí 260 tisíc x 130 tisíc pixelů a jeho autorem je zakladatel 360Cities Jeffrey Martin. Jedná se o nejnovější přírůstek do jedinečné série obřích panoramatických fotografií měst, kterou zahájil loňský rekordní 320 gigapixelový snímek Londýna z vysílací věže BT Tower. Mezi Martinovy předchozí pražské projekty patří například snímek filozofické knihovny Strahovského kláštera z roku 2011, který je největší interiérovou fotografií na světě, nebo 18 gigapixelová fotografie Prahy pořízená v roce 2009 ze Žižkovského vysílače.

“Tentokrát jsme rozhodli pro Petřínskou rozhlednu, která nabízí romantičtější a unikátnější pohled na Prahu než žižkovský vysílač. Připadáte si, jako byste byli součástí snímku, můžete se téměř dotknout Karlova mostu nebo Národního divadla,” říká Martin. Panorama je chráněno licencí Creative Commons, která umožňuje komukoli využívat snímek pro nekomerční účely.

Pro nadšence dodejme, že k vytvoření této unikátní fotografie byly použity zrcadlovky Canon 1D-X (nejvyšší z řady Canon SLR), Canon 28-300 L a 8-15 objektivů typu rybí oko. Fotoaparáty stály na robotickém stativu Clauss Rodeon a kompletace fotografií byla dokončena na super výkonném počítači Celsius R920 od společnosti Fujitsu Technology Solutions Europe.

360Cities, česká společnost se sídlem v Praze, představuje největší světovou komunitu panoramatických fotografů a spolupracuje se společnostmi jako Google či Microsoft. V poslední době na sebe upozornila světovým rekordem Jeffreyho Martina, jehož 320 gigapixelové panorama Londýna se stalo největší fotografií světa. Nedávno zaujalo také panorama z Marsu. Ve druhé polovině března společnost představila aplikaci pro iPad 360Cities Panorama, která lidem umožňuje snadnou tvorbu a sdílení panoramatických fotografií; dosud ji stáhlo na čtvrt milionu uživatelů z celého světa.

Nové pražské panorama si můžete prohlédnout zde.

Total
0
Shares
Další články