Proč je BitCoin tématem dne a osmkrát cennější než počátkem roku

Co se skrývá za nečekaným růstem ceny BitCoinů v posledních měsících? Jde o klasickou bublinu, nebo se na něm podílí spíš fakt, že BitCoin jako měna neregulovaná žádným státem a bez centrální autority nemohou potkat podobná opatření, jichž jsme poslední dobou svědky na Kypru?

BitCoin se v posledních měsících stále více dostává do centra pozornosti. Stále více obchodníků a služeb jej ve větší či menší míře přijímá jako platidlo či měnu, ve které lze u neziskových projektů přispět na provoz, a stále výše roste cena, za kterou se BitCoiny obchodují na příslušných burzách, kde je lze oboustranně směňovat za běžně užívané měny emitované státními autoritami reprezentovanými centrálními bankami.

Včera překonal BitCoin na největší z těchto burz MtGox hranici 100 dolarů za kus a dnešní průměrná cena se již pohybuje kolem 103 dolarů. To znamená, že kdo včera nakoupil, vydělal do dneška, za pouhý jediný den, tři procenta. Pro srovnání, české banky nabízejí na svých spořících účtech úrok kolem dvou procent. Ročně.

Nejde ale o žádnou novinku. Cena BitCoinů vytrvale roste posledních několik měsíců, a posledních několik týdnů tento růst jenom zrychluje.

Od začátku roku růst na osminásobek ceny

Pojďme si ale zmapovat vývoj ceny této elektronické měny od počátku. BitCoin byl založen v roce 2009, a až do první poloviny roku 2011 se jeho cena pohybovala v řádu dolarových centů či jejich desítek. V dubnu 2011 začala cena poprvé růst, a to velmi prudce, krátkodobě se obchodovala kolem 30 dolarů za kus. Kvůli několika incidentům, kdy došlo ke krádežím BitCoinů, ale cena opět poklesla (snížila se důvěra v bezpečnost) a do konce roku se vrátila na jednotky dolarů.

Během roku 2012 cena začala velmi pomalu, ale vcelku vytrvale růst, do jeho konce se nicméně dostala jen mírně přes 10 dolarů, přesněji kolem 12-13 dolarů za jeden BitCoin. Pak ale začala opravdová show. Do konce února cena vyletěla na 35 dolarů za kus, a jako by to nestačilo, i v následujících týdnech nadále rostla až na ceny, které již znáte. Symbolickým vyvrcholením bylo právě včerejší první historické překonání hranice 100 dolarů.

Jaké jsou reakce? Nick Colas z ConvergEx Group, jediný finanční stratég z Wall Streetu, který se k měně v minulosti vyjadřoval, říká, že jeho klienti náhlý skok jednohlasně považují za klasickou bublinu. Problémem ovšem je, že tato bublina je poháněna faktory, které růst ceny do jisté míry ospravedlňují a značně znepřehledňují situaci co do možnosti dobře odhadnout budoucí vývoj.

Stojí za zvýšením ceny decentralizovanost BitCoinu?

Za hlavní výhodu měny je mezi částí investorů považován nedostatek toho, co ekonomická teorie běžně označuje za jeden z definičních znaků peněz – že jsou vydávány a garantovány centrální autoritou, která nad nimi má plnou a suverénní moc. BitCoiny žádné takové autoritě nepodléhají, vznikají zcela decentralizovaně a nezávisle na základě algoritmů (více na Wikipedii), a protože jsou velmi dobře zabezpečené co do ochrany anonymity, tak u nich nehrozí plošné danění jakéhokoliv typu. V době, kdy jsou v rámci EU na Kypru plošně zdaňovány vklady u bank a prostředky  jsou částečně blokovány proti výběru, se tento znak zdá o to přitažlivější.

I proto skok BitCoinů mnozí odborníci považují z velké části za způsobený současnou krizí na Kypru, která přesvědčuje investory ze zemí jako Itálie, Španělsko či Řecko, které na tom nejsou o mnoho lépe, aby hledali způsob, jak dostat své peníze mimo dosah jakýchkoliv autorit. BitCoiny se zdají jako jedno ze schůdných řešení. Protože jejich nabídka na trhu je ale v současnosti silně omezená (jsou vytvářeny stálým tempem, které je regulováno algoritmem, a má být stejné až do roku 2140, kdy bude BitCoinů v oběhu jejich maximální možný počet 21 milionů), je logické, že při velkém zvýšení poptávky hlavně ze strany movitých investorů by cena musela prudce vzrůst, aby relativně malé množství měny v oběhu dokázalo pokrýt objem peněz, který se za ně snaží ukrýt. Zda jsme svědky toho, že se to právě děje, samozřejmě s jistotou říci nelze, je to ale smysluplné vysvětlení.

Kdy bublina splaskne?

BitCoin se navíc hodí pro mezinárodní převody peněz i tehdy, pokud cílem není cokoliv ukrývat, ale prostě jen ušetřit náklady. Jak řekl nedávno pro VentureBeat David Barrett, šéf společnosti Expensify, je bezpečný, převod je okamžitý a nemá žádné náklady na rozdíl od zahraničních převodů například přes PayPal, kde se strhávají čtyři procenta. Pravdou ovšem je, že BitCoin se používá i pro mnohem černější obchody – například se přes něj dají již dlouhé roky přes síť Tor, tak trochu undergroundový anonymní internet, nakoupit takové věci jako zbraně či drogy.

Jak to s BitCoinem bude dál se uvidí, zkušenost ale ukazuje, že doba, kdy se poprvé mluví o bublině, dalece předčí období, kdy tato bublina nadobro splaskne. Stalo se to u známé dotcom bubliny z 90. let, kdy první kritické úvahy o tom, že odvětví se nachází v bublině, přicházely již od roku 1995. Pokud jde o bublinu v realitách, která stála za krizí z období let 2007 a 2008, o nadhodnocených nemovitostech se mluvilo již od roku 2002. Pokud by se stejný scénář měl opakovat u BitCoinů, znamenalo by to, že splasknutí bubliny v nejbližší době čekat nelze. Na druhou stranu, trh s BitCoiny je mnohem menší než zmíněné příklady, a tak také bude pravděpodobně reagovat na veškerý vývoj řádově rychleji.

A jedna perlička na závěr, která vzhledem k dříve řečenému asi nepřekvapí. Uhádnete místo, na kterém se otvírá první bankomat na světě, který bude umět měnit BitCoiny na hotovost a hotovost na BitCoiny? Tušíte správně – pokud jste hádali Kypr, hádali jste přesně.

Total
0
Shares
Další články