Proč bude rok 2011 patřit smartphonům a Androidu

Přestože už v letošním roce zaznamenal trh se smartphony velký zájem ze strany uživatelů (loni se jich prodalo přibližně 170 milionů, letos 270 milionů), podíl chytrých telefonů ve světě je zatím poměrně nízký. V USA používá smartphone třetina mobilem vybavených lidí, všude jinde jich je ještě méně. Například mezi miliardovými populacemi Číny a Indie nemá chytrý telefon ani každý desátý jedinec. Největší překážkou jejich rapidnímu šíření je zatím poměrně vysoká cena, kterou si nemůže dovolit každý.

Dokonalá bouře pro Android

Server Fortune Tech společnosti CNN ale předjímá, že v roce 2011 se prodá i půl miliardy smartphonů. K tomuto nárůstu by podle odborníků serveru mělo dojít vlivem úzké spolupráce dvou faktorů – neustálému zdokonalování bezdrátové infrastruktury a snižování cen hardwaru. Levnější hardware podpoří konkurenční boj a to i v otázce vylepšování a zlevňování sítí a služeb. Ne nadarmo nazývá hlava Androidu Andy Rubin podobnou situaci „perfektní bouří“ pro šíření chytrých telefonů.

Společnost Broadcom vyrábějící čipy do mobilních telefonů minulý týden oznámila vyvinutí čipové sady BCM2157. Ta se stane základním stavebním kamenem pro 3G HSDPA Android určený pro masový trh. Platforma poskytne vše, co by měl základní stavební prvek moderního chytrého telefonu mít – dual core ARM procesor, Bluetooth, GPS, podporu pro (až) pětimegapixelový foťák, i podporu pro kapacitní HVGA nebo WQVGA display.

Je zřejmé, že oproti dnešním standardům půjde o velký skok dopředu pro chytrý mobil, který má být prezentován jako základní řada pro běžného uživatele. Rozhodně je také zajímavé, že Broadcom se chystá prodávat svůj hardware výhradně Androidu, přestože by na této čipové sadě mohl fungovat v podstatě jakýkoli operační systém. Android je zřejmě vhodnou platformou pro rozvoj levnějších smartphonů.

Smartphony za hubičku

Ještě jsme se ale nedostali k nejzajímavější stránce celé věci, tedy k ceně. Zástupce Broadcomu Jim Tran sdělil redaktorovi serveru Fortune Tech, že by se smartphony postavené na čipové sadě BCM2157 měly prodávat pod neuvěřitelných sto dolarů, možná i za pouhých sedmdesát pět dolarů. Na trhu by se přitom měly objevit už za tři až šest měsíců.

Z Číny se chystá s podobnou cenou zaútočit ještě jeden výrobce čipů pro mobilní telefony, který buduje stejný typ čipové sady pro 3G EVDO Rev. A (typ sítě, kterou využívá např. Verizon) opět určený pro Android.
V příštím roce se tedy můžeme těšit na velké změny na trhu smartphonů. Pomůžou superlevné Androidy k překonání magického čísla půl miliardy prodaných chytrých telefonů za rok?

Via CNN