Připravuje Apple vlastní digitální TV set?

Spekulace o tom, že Apple pracuje na vlastním televizním setu, existují již několik let. Podle serveru VentureBeat to ale nyní více než kdy dříve vypadá, že tomu tak skutečně je. Vrhne se Apple po počítačích, hudebních přehrávačích, telefonech a tabletech i na televize, aby tak doplnil svoji sbírku elektroniky o další přístroj důležitý pro veřejnost?

Zatímco Steve Jobs oznámil svoji rezignaci, čímž zaujal většinu médií, VentureBeat po několika měsících opět rozvířil debatu o připravované televizi od Applu. Abychom upřesnili, o čem mluvíme. Nejde o televizi jako o službu či vysílací kanál, ale o televizi jako přístroj, hardware. Samozřejmě v podání Applu by ale nešlo o jen tak nějakou televizi. Očekává se, že pokud by se společnost tímto směrem vydala, udělala by výrobcům televizí stejně “nepěkný” kousek, jaký provedla výrobcům telefonů s prvním iPhonem. Televize od Applu by prostě byla iTelevize sjednocující do jednoho přístroje video, současnou Apple TV, iTunes, internet a aplikace. Fungovat by měla na bázi iOS, přes nějž již teď pracuje Apple TV set top box a samozřejmě i všechny ostatní přístroje Applu.

Spekulace nejsou novinkou

Zprávy o směřování původem počítačové společnosti stále více i do ostatní spotřební elektroniky se objevují periodicky již delší dobu, prozatím se ale vždy ukázaly buď nepodloženými, nebo alespoň uspěchanými. První vážněji podložené spekulace představil koncem června DailyTech, který se odvolával na bývalého vysoce postaveného manažera v Applu. Podle informací DailyTech (které tehdy strhal MG Siegler na TechCrunchi) měla být televize od Applu připravena k prodeji na podzim tohoto roku nebo během roku příštího. Televize by fyzicky měl vyrábět vnější dodavatel, přístroje by ale byly prodávány pod brandingem Applu.

Nyní spekulace opět vytáhnul Venture Beat, který se ovšem tváří, že má k dispozici více argumentů. Předně jde o vyjádření Gene Munstera, analytika Piper Jeffrey, dříve dlouholetého analytika Applu. Podle něj, a svá tvrzení podkládá informacemi od výrobců komponentů i od lidí z Applu, je televize naplánovaná na konec roku 2012 nebo začátek roku 2013. Munster se podobně vyjadřoval už v roce 2009, s tím rozdílem, že v té době uváděl letošní rok. Pravděpodobnost, že televize bude představena již letos, nyní považuje za nulovou.

Nastává vhodný čas?

Mezi dalšími, koho VentureBeat cituje, je investor Stewart Alsop, podle nějž se informace o jablíčkové televizi v Sillicon Valley v kruzích kolem hardware množí. Podle pár dní starého článku Wall Street Journal a s odvoláním na obeznámené zdroje Apple “pracuje na nové technologii, jak doručit video do televizí”. O tom, že nastává správný čas pro Apple, aby se do televizí pustil, jsou dle Cult of Mac přesvědčeni i výzkumníci z IHS iSupply. Ti jako šanci Applu uvádějí fakt, že luxusnější televize se ve Spojených státech nyní vejdou do tisíce dolarů a jejich ceny stále klesají.

Nakonec VentureBeat hovoří o tom, že i hlavní omezující faktor pro výrobu luxusních televizí za přijatelné ceny, velké LCD displeje, se cenově stále snižuje. Původním záměrem při tvorbě iPhonu byl tablet (s odvoláním na Time), drahý displej ale vedl k tomu, že Apple nejprve představil menší přístroj s levnějším displejem. S tabletem přišla Jobsova společnost až o několik let později, když tomu ceny začaly nahrávat. Dalším krokem by logicky měla být právě televize (větší displej než tablet). To by Applu umožnilo kompletně pokrýt potřeby veřejnosti co se týče spotřební elektroniky, společnost by doplnila současnou nabídku počítačů, telefonů a tabletů.

Prozatím jde pouze o spekulace, nicméně i MG Siegler v již zmiňovaném článku z června uvádí, že Apple se podle něj nakonec do výroby televizí pustí. Podle MG si ale společnost bude nejprve více hrát se současnou podobou Apple TV, což by ve výsledku mělo pomoci projekt lépe vyladit pro trh a dosáhnout stejného komerčního úspěchu, jako s ostatními výrobky posledních let. Uvedení přístroje na trh Siegler neočekává dříve, než v roce 2013.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak si vedou prezidentští kandidáti podle hledání v Seznamu a Googlu

Oba největší vyhledávače působící v Česku už přidaly svůj příspěvek do diskuze o prezidentských volbách. Google nabízí trendy ve vyhledávání, zmínky ve zprávách i přehled článků, Seznam zase sestavil zajímavou infografiku o hledanosti jednotlivých kandidátů a o tom, s jakými výrazy jsou jejich jména při hledání nejčastěji spojována.