Primecoin chce vyřešit největší nedostatek BitCoinů

BitCoiny jsou asi nejznámější virtuální měnou, rozhodně ale ne jedinou. Systém této virtuální měny je sice velmi propracovaný, jeden nedostatek ale má. Nazmar přichází ohromné množství výpočetní kapacity.

Pokud víte, co jsou a jak se získávají BitCoiny, tušíte asi také, co je a jak probíhá jejich těžení. Při těžení mnoho počítačů najednou řeší složité úlohy. Ve chvíli, kdy ji některý vyřeší, jsou do systému emitovány další BitCoiny (velmi zjednodušeně řečeno).

Vynechme stranou to, že těžení není zcela bezúčelné (jak tvrdí Business Insider), a že hned několika způsoby chrání integritu celého systému BitCoinů. Přesto se zdá, že výpočetní kapacita, která je do těžení téhle virtuální měny investována, by mohla být investována i lépe. Alespoň budeme-li takovou investici posuzovat podle přínosu pro budoucnost lidstva.

Právě to se snaží řešit Primecoin, nová virtuální měna, jejíž těžení má mít od BitCoinu zásadní odlišnost. Výpočetní kapacita využitá pro těžení by se v případě Primecoinu věnovala na některou z bohulibých vědeckých činností. Podílela by se například na stanfordském projektu pro softwarové hledání léčby na nejvážnější nemoci, či na objevování vesmíru se systémem Institutu SETI. Další možností, jak napovídá název nové měny (prime znamená anglicky prvočíslo), je hledání prvočíselných řad.

Jde o tzv. Cunninghamovy řetězce, využívané kupříkladu v šifrování. Cunninghamův řetězec je série prvočísel, kde každé další je skoro přesně dvojnásobkem předchozího. Rozlišují se řetězce prvního a druhého typu. V jednom případě je každé další prvočíslo v  řetězci o jedna vyšší, než dvojnásobek předchozího, v druhém je o jedna nižší. Číselně nejnižší řetězce o pěti prvočíslech od těchto dvou základních typů jsou tyto:

2, 5, 11, 23, 47 (2p+1)

1531, 3061, 6121, 12241, 24481 (2p-1)

Zajímavostí jsou pak série tzv. dvojčat. Jde o páry prvočísel, které se od sebe liší přesně o 2, a kdy každý další pár je dvojnásobkem průměru předchozího páru:

211049, 211051, 422099, 422101, 844199, 844201

Otevřeně se přiznáváme, že jako nematematici asi přínos počítání těchto prvočíselných řad nedokážeme plně docenit. Nápad s věnováním výpočetní kapacity nutné k těžení na vědecké účely se nám ale velmi líbí. Jedinou překážkou by tak mohlo být, aby tahle kapacita nechyběla při zajišťování bezpečnosti primecoinové sítě. Tak, jak ji těžení zajišťuje v případě BitCoinů. Věříme ale, že programátoři z GitHubu, kde Primecoin vzniká, si s tímto problémem jistě poradí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google se spojil s… KitKat? Příští Android ponese jméno čokolády. Fascinující

Ne, není to náhoda. Příští verze operačního systému Android se bude jmenovat KitKat a stejnojmenná značka v tom jede taky. Výsledkem je mimo jiné pozoruhodná reklama od KitKat, která paroduje naleštěná videa technologických firem. A když říkáme pozoruhodná, myslíme divná. A když říkáme divná, myslíme zvláštním způsobem vzrušující a zábavná.