#Příběh: Jak vznikl hashtag, který změnil tvář těch internetů

Křížek, mřížka, hash, hashtag nebo označení čísla (number sign)… Symbol # má i v češtině několik různých označení, které se ovšem v době měnily a v současnosti si bez něj život na těch internetech už ani nedokážeme představit. Ve své historii ale měl několik různých životů.

Historie znaku se píše už od antického Říma, všímá si podcast 99 Percent Invisible. V latince pojmenování Libra Pondo znamenalo libru váhy, což se zkracovalo na lb (v angličtině pořád používané) a pak se tyhle dvě písmena spojila malou čárkou ℔, což již # připomíná – zejména když se píše ručně a rychle. Časem se znak začal využívat kromě označení váhy také jako označení čísla a dostal se na klávesnice psacích strojů, což mu pravděpodobně umožnilo přežít.

Chris Messina, „zakladatel“ twitterového hashtagu

Největší pozornost ale získal při vynálezu tlačítkového telefonu. Při designu klávesnice se v Bell Laboratories – výzkumné odnoži AT&T – rozhodli využít známé uspořádání čísel v mřížce 3×3 s osamocenou nulou pod ní.

Díky novým technologiím se ale v roce 1968 v Bell Laboratories rozhodli přidat k nule další dva znaky, což by umožnilo nové funkcionality (na rozdíl od vytáčecích telefonů bylo s tlačítkovým telefonem možné využít znaky i během telefonátu). A rozhodnutí padlo na hvězdičku * s mřížkou # – zejména kvůli tomu, že s těmito znaky dokázaly pracovat tehdejší počítače.

Ty internety hashtag změnil až mnohem později, konkrétně 23. srpna 2007, a to pochopitelně na Twitteru. Jeden z jeho early uživatelů Chris Messina tehdy „tvítl“ revoluční myšlenku.

Tweet s prvním hashtagem

V tomto okamžiku sice samotný Barcamp svůj vlastní hashtag nepotřeboval, protože pokud ho chtěl uživatel vyhledat, slovo bylo natolik specifické, že ho jednoduše našel (pokud bylo napsáno dohromady bez mezery, a ne jako bar camp). Myšlenka se ale přesto ujala. # byl jednoduchým způsobem, jak vytvořit jasný a dostatečně specifický nástroj vyhledávání klíčových slov.

Chris Messina přitom # vybral náhodně – chtěl, aby mohl být tenhle symbol využíván také uživateli s „hloupými“ telefony. Na výběr tak měl mřížku nebo hvězdičku. Co si vybral, už víme.

#funfact: Slovo hashtag vzniklo také až s rozvojem Twitteru. Znak se totiž v angličtině nazývá (kromě jiného) hash a někteří z uživatelů ho začali pojmenovávat hash tag. No a pak se to někdo rozhodl spojit dohromady.

Síla hashtagu se naplno ukázala několik týdnů po slavném tweetu z Barcampu. V říjnu 2007 developer Nate Ritter tweetoval o velkých požárech v San Diegu, přičemž související tweety pořád začínal slovy San Diego Fire. Pro lidi lehce pochopitelné, pro počítače obtížné na vyhledávání.

Již zmiňovaný Chris Messina tehdy proto Natu Ritterovi navrhl, aby jednoduše používal #sandiegofire. Ostatní tak poté měli lehký způsob, jak a kde hledat informace o požáru. A svět si uvědomil sílu hashtagu.

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Šance týdne: Seznam otevírá pozici manažera RTB

Jestli poctivě sledujete trendy v online reklamě a nenechali jste si ujet vlak s nástupem Real Time Bidding, máte příležitost významně ovlivnit podobu českého reklamního trhu. Seznam.cz totiž hledá nového kolegu či kolegyni, který bude mít tuto dynamicky se vyvíjející oblast online reklamy na starosti.