Prezentace: Technologie a internet v Číně v roce 2012

Čína, nejlidnatější země světa, už má víc internetových uživatelů než celá Evropa. Jaké trendy lze v této asijské zemi vysledovat? Jak si vedou internet, sociální sítě, mobily, nebo elektronické a mobilní nakupování? Na to dává odpovědi unikátní 200stránková prezentace od We Are Social.

Zatímco celá Evropa dohromady má podle Royal Pingdom 519 milionů internetových uživatelů, v Číně jich je podle We Are Social 564 milionů. To je sice podstatně menší penetrace (42 procent z celkových 1,34 miliardy obyvatel), možná ale právě o to víc je třeba si asijského giganta všímat a sledovat, kam se za jeho hranicemi technologie ubírají.

Podle Simona Kempa z We Are Social je jednoznačně největším čínským trendem příklon k mobilním technologiím, podobně jako v posledních letech i v jiných částech světa. Mobilní telefon v Číně vlastní 1,1 miliardy lidí, tedy 82 procent, z toho 290 milionů má smartphone (22 procent populace). Internet přes mobily v Číně používá 420 milionů uživatelů, řada z nich jej tedy navštěvuje i z telefonů obyčejných. Co víc, 72 procent uživatelů mobilního internetu, tedy asi 302 milionů, o sobě prohlašuje, že chodí online každý den.

A nejen to, čínští uživatelé mobilních telefonů mají rádi i geolokační služby – těch, kteří je používají, je 217 milionů. Nejčastěji je zajímají mapy (33 procent z nich), chtějí se ale také bavit s ostatními (29 procent) a využívat lokální nabídky (19 procent).

Pokud jde o nakupování na internetu, nezůstává Čína v absolutních číslech nijak pozadu za předešlými údaji. Online si zboží pořizuje 242 milionů lidí, což je jen o 13 milionů méně, než počet všech internetových uživatelů celé Jižní a Střední Ameriky dohromady (což je 255 milionů). Poměrně pak jde o 43 procent čínských internetových uživatelů, což je číslo, které dává tušit, že čínský online trh má ještě velké rezervy kam v budoucnosti růst.

Čína je jednoduše trhem budoucnosti, hlavně vzhledem ke svému počtu obyvatel a tím pádem i potenciálních zákazníků. Není divu, že se světové firmy občas nemohou rozhodnout, jestli chtějí raději vzdorovat čínské cenzuře a nedemokratickým praktikám místního režimu, aby si udělaly dobré PR na západě, nebo využít ohromný potenciál, který tato asijská země podnikatelům nabízí. A to vše přesto, že zde 150 milionů lidí stále musí vyžít s dolarem na den…

Total
0
Shares
Další články