Pražský i brněnský TEDx bude v květnu. Pár důvodů, proč byste neměli chybět

První várka lístků na pražský TEDx byla rozebrána prakticky okamžitě, boj o první místa na brněnské akci vypukne v úterý 19. března. Ani v jednom případě byste rozhodně neměli s účastí váhat, protože inspirativní TEDx tradičně patří k tomu nejlepšímu, co během roku můžete zažít. O příběhy a vize pozoruhodných lidí z nejrůznějších oborů nebude nouze ani tentokrát.

Letošní téma brněnského TEDx naplánovaného na 11. května je “Smysluplná volba”, pražský TEDx zase láká na heslo “Přes hranice” a proběhne 25. května. Obě akce založené na popularitě přednášek TED  už v Česku mají několikaletou tradici, přestože týmy organizátorů se průběžně mění plně v souladu s filozofií celého konceptu. Už předem si troufáme odhadovat, že bude opět beznadějně vyprodáno, takže vřele doporučujeme sledovat aktuální informace o prodeji lístků na obou stránkách.

V Praze už pro tisíc lidí

“V loňském roce byly lístky na TEDxPrague rozebrány během padesáti minut. Proto jsme se rozhodli uspořádat letošní TEDxPrague ve sportovní hale Na Folimance, která pojme až tisíc účastníků,” říká Petr Maňas, organizátor TEDxPrague 2013. “Věříme, že tím divákům přineseme netradiční zážitek a posuneme pražský TEDx opět o krok blíž celosvětovému TEDu, který se stal fenoménem posledních let. Téma Přes hranice i fakt, že v letošním roce zdvojnásobíme počet špičkových zahraničních řečníků, pro nás představuje přirozený vývoj od předloňského Restartu a loňského Není na co čekat,” dodává.

Na celodenní konferenci vystoupí například britský vědec Nick Goldman, který hodlá do jednoho gramu syntetické DNA vtěsnat data o objemu rovnajícímu se půl milionu DVD. Chybět nebude ani český fyzik Tomáš Tyc, který se podílel na návrhu neviditelného pláště, nebo londýnský guerillový zahradník Steve Wheen, podle kterého je každá puklina k něčemu dobrá. Více než desítka řečníků dostane šanci v maximálně 15 minutách inspirovat svou myšlenkou publikum a na své by si měli přijít lidé všech zájmů a oborů.

Přednášky budou již tradičně doplněny o promítání takzvaných TEDTalks, tedy záznamů přednášek ze světových TED a TEDx konferencí, přestávky zase obohatí interaktivní aktivity. Fanoušci se ale mohou podobně jako loni těšit i na další akce. V březnu se uskuteční večerní TEDxPragueCinema s tématem Na vlastní nohy, o měsíc později proběhne TEDxPragueSalon. Již v únoru se také téměř 400 návštěvníků zúčastnilo TEDxPragueLive, přímého přenosu ze světové konference TED2013.

Brno tradičně v Redutě

V moravské metropoli se představí například Denisa Kera, filozofka a designérka, jedna ze zakladatelů projektu GeekDiplomacy.org na podporu výzkumu a vývoje v rozvojovém světě. Z dalších řečníků ji doplní architekt Osamu Okamura, programový ředitel mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE, nebo katolický kněz Marek Orko Vácha, který se v letech 1997 a 2000 účastnil dvou výprav do Antarktidy, v roce 2002 žil šest měsíců v trapistickém klášteře Sept-Fons a je přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Více informací o tom, jak se akce zúčastnit, najdete na speciální stránce. TEDxBrno se bude konat v divadle Reduta.

“Po mnoha diskusích jsme se shodli na sloganu, který by rozhodně neměl evokovat jen tu velkou volbu, kterou činíme jednou za x let. Smysluplná volba může být jakékoli odpovědné a odvážné rozhodnutí, které dává smysl nejen pro nás samotné, ale i pro místo, kde žijeme, a pro budoucnost společenství, jehož jsme součástí. Abychom se nebáli – jako děti – ptát proč a neztráceli odvahu učinit ten první krok. Abychom v souladu se svým svědomím nepřestávali hledat a znovu nalézat důvody ke směru, kterým jít. Abychom nedělali něco jen proto, že je to tak zvykem nebo že to tak dělá většina. Letos pro vás vybíráme vystupující, kteří obstáli v několika životních volbách a jejichž příběhy budou, doufáme, smyslů plné. Je povzbuzující, že je stále tolik slušných lidí, kteří dávají místům, kde žijeme, smysl, naději a respekt,” uvedli organizátoři.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Sociální svět za horizontem Facebooku stále roste: Pojďme spolu na sítích pařit, truchlit i vzdělávat se

Svět sociálních sítí nekončí Facebookem. Prostor, který se snaží namixovat virtuální prostředí s potřebou sdružovat se, dává dohromady stále víc projektů. S opravdu různým zaměřením. V tuzemsku si klade za cíl zaujmout hned několik nových sítí, od té, která zve na společné setkávání přes akce Facebooku, po tu, která vzpomíná na zesnulé. Zaujaly Čechy?