Povstal nový Silk Road, navazuje na ten starý

Nový Silk Road, který byl předevčírem spuštěn v anonymizované síti Tor, si nedělá malé naděje. Doufá, že naváže na ten starý nejen v názvu, ale i v úspěchu mezi uživateli.

Ross Ulbricht, obviňovaný FBI z toho, že pod pseudonymem Dread Pirate Roberts vedl nejznámější internetový obchod s drogami Silk Road, v současnosti se svým právníkem vymýšlí obhajobu. Zatímco u prvního soudního jednání společně popírali Ulbrichtovu vinu, objevil se na scéně nový hráč. Říká si Dread Pirate Roberts, a jeho nový Silk Road na ten starý zcela otevřeně navazuje. Naplňují se tak nedávné předpovědi, že náhrada zrušeného černého tržiště již je na cestě a bude brzy spuštěna.

Přezdívka provozovatele Silk Road je k tomuto účelu zcela dokonalá. Její původ najdeme v pohádce Princezna nevěsta, v níž ji používá světoznámý pirát. Jak ale čtenář v průběhu příběhu zjišťuje, Dread Pirate Roberts není jediným člověkem. Jméno si piráti předávají mezi sebou, každý kapitán jej předává svému nástupci a spolu s ním i svou reputaci a vliv. Podobně to funguje i v případě Silk Road – pokaždé, když budou provozovatelé obchodu odhaleni, může kdokoliv další převzít zodpovědnost na sebe a nelegální tržiště znovu spustit.

Kromě návaznosti v přezdívce svého šéfa nový Silk Road tvrdí, že jej provozují administrátoři starého webu. Ten FBI zrušila skoro přesně před měsícem. Na nový web již zamířily stovky prodejců, kteří byli zvyklí používat jeho předchůdce.

Nový web je lépe zabezpečen než ten starý, pojí se s ním ale důležitá otázka. Snadno by totiž mohlo jít o léčku amerických bezpečnostních služeb, s jejíž pomocí se snaží lapit do svých sítí i zatím unikající účastníky trhu s drogami. Zda je nový Silk Road skutečný, nebo jde jen o lstivou policejní akci, to pravděpodobně odhalí následující měsíce.

Via TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

8 nejzajímavějších agenturních PF pro rok 2013

Již počtvrté přinášíme přehled nejlepších agenturních PFek od českých a slovenských digitálních a reklamních agentur. Neurodilo se jich letos tolik jako v přechozích letech, i tak je ale na co koukat. Pokud chcete na Nový rok zabít minimálně 20 minut (a my víme, že ano), tak neváhejte.
Přečtěte si více

Top virály týdne: Polonahý Beckham a šílenci z Old Spice, GoDaddy i Taxíku

Ozvěny Super Bowlu nám vydají na obsah ještě asi na pár týdnů. Kromě bizarních spotů na Old Spice a GoDaddy, nebo zábavného Samsungu, se objevují ale i věci mimo Super Bowl. Jako třeba polonahý David Beckham, kterého si pro H&M odrežíroval Guy Ritchie. Pozadu nezaostává ani český Youtube - tentokrát s povedeným dílem veřejnoprávního Taxíku.
Přečtěte si více

Zuckerberg: Internet.org neděláme pro peníze

Mark Zuckerberg se pro časopis Wired rozpovídal o své iniciativě Internet.org. Ta chce připojit k internetu dalších 5 miliard lidí. Facebook podle svého zakladatele projekt nerozjel pro peníze, ale spíš proto aby se zlepšil přístup k informacím v méně rozvinutých částech světa. A navíc by toho stejně takový projekt moc nevydělal.