Potvrzeno: Google koupil část Zyngy, spustí Google Games

Tak takhle rychle jsme to opravdu nečekali. Jen pár dnů po zveřejnění, přiznejme si, značně spekulativních zpráv o možných plánech Googlu na poli herního byznysu došlo na lámání chleba. Podle informací serveru TechCrunch měl už přibližně před měsícem investovat značnou sumu do společnosti Zynga, se kterou zároveň probíhají jednání o strategickém partnerství v oblasti sociálních her.

Zynga + Google = Google Games

Transakci měl údajně provést přímo Google, nikoli Google Ventures, a ani zdaleka nejde jen o finanční investici. Zynga se má se svými hrami a jejich hráči stát základem projektu Google Games, který začne fungovat v průběhu letošního roku. Lidé by se tak ke hrám přihlašovali prostřednictvím služeb Googlu, třeba Gmailu. Mluví se také o tom, že PayPal, hlavní platební systém ve hrách od Zyngy, může být nahrazen systémem Google Checkout. Právě Zynga je přitom pro PayPal největším zákazníkem.

Tím ale příval nečekaných zpráv nekončí. Zynga podle neoficiálních údajů za letošní první pololetí utržila 350 milionů dolarů, z čehož rovná polovina představuje čistý zisk. Tím by doslova rozmetala všechny dosavadní odhady, které se pohybovaly o dobrých 100 milionů dolarů níž. Za celý příští rok pak údajně počítá s pokořením hranice jedné miliardy dolarů, což je víc než výmluvnou odpovědí na některé nepříznivé předpovědi z poslední doby.

Začíná přituhovat

Google Games by se s vydatnou pomocí Zyngy zároveň měly stát jedním z pilířů nové sociální sítě, která je odpovědí Googlu na dominantní postavení Facebooku. Dosavadní reakce byly spíše skeptické, ale rozhodně nelze popřít, že nově odhalené partnerství dodává plánům společnosti v oblasti her a sociálních sítí o hodně reálnější rozměr.

Zynga dosud získala investice ve výši asi půl miliardy dolarů a je třeba uznat, že v oblasti navazování partnerství to skutečně umí. Nedávno ukončila neshody s Facebookem uzavřením pětiletého kontraktu na využívání virtuální měny Facebook Credits, spolupráci ale navázala také třeba se společností Yahoo.

Via TC, VB