Pornhub chce zpátky Visu i Mastercard, vymazal 80 % obsahu a od tvůrců chce doklad totožnosti

Po zákazech ze strany zpracovatelů plateb a hromadném smazání velkého množství obsahu oznámila společnost Pornhub nové podrobnosti o zlepšení svých politik v oblasti důvěryhodnosti a bezpečnosti.

V prohlášení zveřejněném na začátku února Pornhub oznámil, jak hodlá řešit zneužívání na své platformě. Pro tyto účely došlo k rozšíření týmu pro dohlížení na dodržování lidských práv a mají být zavedeny biometrické technologie pro ověřování uživatelů, kteří nahrávají videa.

Oznámení přichází poté, co se platforma v prosinci stala předmětem vyšetřování kvůli tvrzením, že se zde objevila videa obsahující pohlavní zneužívání dětí. V návaznosti na tato obvinění pozastavili hlavní zpracovatelé plateb, včetně společností Visa a Mastercard, služby společnosti Pornhub na dobu neurčitou. Toto rozhodnutí škodí řadě sexuálních pracovníků, které si pomocí platformy vydělávají.

V prosinci Pornhub zakázal všem neověřeným uživatelům přístup a vymazal veškerý obsah nahraný z neověřených zdrojů, což představovalo více než 80 % všech videí na platformě. Pornhub rovněž pozastavil nové registrace tvůrců, dokud nebudou revidovány politiky.

V prohlášení se uvádí, že ověřování bude stále omezeno na osoby v programu Pornhub Model a bude jej provádět společností Yoti, která ověřuje digitální identitu na základě aktuální fotografie a vládou schváleného identifikačního dokladu.

„Yoti zkontroluje platnost dokladu totožnosti a pomocí zabezpečené biometrické technologie porovná doklad totožnosti uživatele s jeho fotografií,“ stojí v prohlášení.

Obavy tvůrců

Po banu neověřených uživatelů a čištění obsahu Pornhub poodhalil další podrobnosti týkající se toho, jak bude ověřování fungovat. O svůj osud na platformě se však začali obávat vyznavači různých fetišů a trans tvůrci, pro které by mohlo být ověřování identity problematické. Trans performer Dylan Thomas k situaci uvedl, že se s přísnějšími ověřovacími postupy obává vyloučení již marginalizovaných skupin a že by měl Pornhub aktivně s těmito tvůrci na novém systém spolupracovat.

Společnost Yoti v reakci na to uvedla, že se spojila s britskou transgenderovou charitou Sparkle, se kterou dlouhodobě spolupracuje na tom, aby byl proces prokazování vlastní identity inkluzivnější.

Moderátoři obsahu

K dalším částem rozšířených politik patří například detaily o tom, jak budou moderátoři fungovat do budoucna, včetně toho, že budou „pravidelně monitorovat vyhledávací termíny v rámci platformy pro zachycení formulací, které se snaží obejít zavedená ochranná opatření“. Šetření Motherboard v roce 2020 zjistilo, že uživatelé Pornhubu by mohli tyto dřívější snahy platformy obejít úpravou vyhledávaných termínů.

Moderátoři budou také důkladněji školeni a bude jim nabídnuta podpora a terapie. Jak uvedl Pornhub, v případě potřeby mají moderátoři obsahu přístup ke specializované podpoře, včetně wellness benefitů a terapeutických opatření, která je podpoří v jejich práci, jež je pro fungování platformy kritická.

Není totiž žádným tajemstvím, že práce moderátorů obsahu je pořádný záhul. Platformy jako Facebook a YouTube byly v minulosti kritizovány za to, že moderátoři, kteří musí celý den sledovat násilný nebo sexuálně explicitní obsah, pracovali v šílených podmínkách. V září podal bývalý moderátor obsahu na YouTube hromadnou žalobu na společnost kvůli tomu, že nepodporuje moderátory, kteří musejí v rámci své práce sledovat traumatizující videa.

Pornhub ve svém prohlášení rovněž oznámil, že zveřejní zprávu o transparentnosti, která „podrobně popisuje výsledky obsahových změn od roku 2020, včetně celkového počtu zpráv podaných u Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti, jakož i další klíčové podrobnosti týkající se důvěryhodnosti a bezpečnosti platformy“.

„Podobně jako Facebook, Instagram, Twitter a další technologické platformy se Pornhub snaží být zcela transparentní, pokud jde o obsah, který by se měl a neměl na platformě objevit,“ uvedl Pornhub v prohlášení. „Tento report bude první svého druhu mezi platformami pro obsah pro dospělé a stanoví standard pro transparentnost a odpovědnost v odvětví.“

Blokace Pornhubu ze strany Visa i Mastercard však zůstává prozatím v platnosti.

Zdroj: vice.com

Total
1
Shares
Další články