Podmínky ochrany soukromí Googlu prý odporují právu EU

Podle komisařky EU pro právo a spravedlnost Viviane Reding odporují nová pravidla Googlu pro ochranu soukromí evropskému právu. Nejde přitom zdaleka o první takový signál, který Evropa směrem ke Googlu vyslala.

Analýzu nových podmínek pro ochranu soukromí, které Google představil koncem ledna a v účinnost vstoupily včera, provedl pro evropskou komisařku Viviane Reding francouzský úřad CNIL, jenž jako první vyslovil pochybnosti o jejich souladu s evropským právem. Podle zjištění úřadu tento nesoulad skutečně existuje.

“A oni (úřad, pozn. redakce) dospěli k závěru, že jsou hluboce znepokojeni, a že nová pravidla nejsou v souladu s evropským právem, a že nebyla aplikována pravidla transparentnosti,” komentovala včera situaci Viviane Reding. Na otázku, v jakých ohledech pravidla odporují právu EU, komisařka odpověděla takto:

“Ve spustě ohledů. Jedním je, že nikdo nebyl konzultován, navíc nejsou v souladu s ustanovením o transparentnosti a také využívají data soukromých osob, aby se předávala třetím stranám, což není to, s čím uživatelé souhlasili. […] Ochrana osobních dat je základním pravidlem Evropské unie. Je vložena v jejích smlouvách. Není to možnost, je to nutnost.” Kromě toho komisařka dodává, že podle nových předpisů, jejichž návrhy představila veřejnosti 25. ledna, by nové podmínky Googlu rozhodně nebyly možné.

 

Již dříve požadoval jeden z vysokých orgánů EU pro ochranu soukromí, Pracovní skupina článku 29, pozdržení účinnosti nových pravidel Googlu.

 

Via Reuters

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Anonymous stáhli svou podporu WikiLeaks

Po několika letech silné podpory organizace WikiLeaks se přinejmenším část internetového hnutí Anonymous rozhodla ji přerušit. Mezi důvody patří přílišný důraz na osobu Juliana Assangeho a také agresivita, s níž lidé za WikiLeaks začali od svých příznivců vybírat peníze.