Podle bývalých zaměstnanců mohl Mt.Gox peníze svých uživatelů zpronevěřit

Bitcoinová burza Mt.Gox, k jejímuž pádu došlo v druhé polovině února, má další zásadní problém. Vedle stovek tisíc bitcoinů jí totiž chybí i 27 milionů dolarů v hotovosti. Tyto peníze pocházely z uživatelských vkladů a podle bývalých zaměstnanců existovaly pochybnosti o nakládání s nimi již v roce 2012.

Mt.Gox se při svém pádu v únoru tohoto roku odvolával na ztrátu mnoha set tisíc bitcoinů prostřednictvím chyb ve zpracovávání převodů kryptoměny. Bez ohledu na to, zda se toto vysvětlení ukáže jako pravdivé, ale ani zdaleka nevysvětluje další problém. Kam zmizelo z účtů Mt.Gox 27 milionů dolarů v hotovosti, které burze svěřili její uživatelé jako své vklady a nikdy je nevyplatila.

Skupina nejmenovaných bývalých zaměstnanců burzy (všichni byli smluvními zaměstnanci na jednoroční smlouvu) agenturu Reuters v rozhovoru informovala, že již v roce 2012 existovaly o nakládání s těmito penězi pochybnosti. Podle svých slov zaměstnanci v té době ohledně panujících pochybností šéfa společnosti konfrontovali. Mark Karpeles ale popřel, že by peníze na pokrytí vzrůstajících provozních nákladů (či na jeho novou moderní Hondu) pocházely z uživatelských vkladů.

Na schůzce, kterou se zaměstnanci měl, ovšem Karpeles odmítl svá tvrzení prokázat. Podle dalšího zdroje Reuters argumentoval tehdy v rámci firmy tím, že šlo pouze o odvrácení snahy o jeho sesazení z čela Mt.Gox a zaměstnanci zpochybňující jeho hospodaření neměli žádné právo nahlížet do dokladů. Právní forma společnosti, její ekonomická situace a japonské právo v té době skutečně nevyžadovaly, aby Karpeles hospodaření společnosti, díky chybějící regulaci bitcoinů nepovažované za zprostředkovatele finančních služeb, musel  komukoliv jakkoliv prokazovat.

Podle žádosti o insolvenční ochranu, kterou burza Mt.Gox v únoru předala úřadům, dluží společnost na vkladech celkem 55 milionů dolarů zhruba 1,3 milionu registrovaným uživatelům.

Total
0
Shares
Další články