Podívejte se na největší panorama z Marsu díky české službě 360cities

Chtěli jste se někdy projít po povrchu rudé planety? Nyní máte možnost zkusit to alespoň virtuálně díky panoramatické fotografii, kterou zveřejnila služba 360Cities. Mezinárodní tým sídlící v Praze provozuje největší internetovou kolekci panoramatických fotografií s geografickou lokalizací. Díky partnerství s Google Earth, Microsoftem, Nokia Maps a Flipboardem je jeho nabídka představována uživatelům po celém světě.

Dvougigapixelový snímek sestavil Andrew Bodrov, profesionální panoramatický fotograf z estonského Tallinnu, z mnoha set snímků pořízených sedmnácti kamerami vesmírné sondy Curiosity. Při přenosu na Zemi fotografie překonaly vzdálenost desítek milionů kilometrů. “Jedná se o největší panoramatický snímek z povrchu mimozemského tělesa, jaký byl kdy pořízen – šance vidět Mars v takovém detailu a podělit se o to se světem pro nás znamená mimořádnou událost,” uvedl zakladatel 360Cities Jeffrey Martin. Společnost zatím nejpodrobnější snímek svého druhu představila dnes na svém blogu.

Převážná část 360° panoramatu pochází ze 100 mm objektivů (celkem 295 obrázků), které doplnily snímky pořízené 34 mm objektivy (112 obrázků). Každá fotografie se z Marsu na zemi posílala několik minut. Výsledná mozaika má rozměr 90 tisíc na 45 tisíc pixelů. “Fotoaparát sondy má rozlišení pouze dva megapixely, což vzhledem k dnešním možnostem není kdovíco,” vysvětluje Martin. “Jenže NASA potřebovala techniku, která přečká cestu vesmírem bez poškození, odolá radiaci a dalším extrémním podmínkám – to nejsou přístroje, které najdete v každém obchodě.”

360Cities představuje největší světovou komunitu panoramatických fotografů. V poslední době na sebe upozornila světovým rekordem Jeffreyho Martina, jehož 320-gigapixelové panorama Londýna se stalo největší fotografií světa. Ve druhé polovině března společnost představila aplikaci pro iPad 360Cities Panorama, která lidem umožňuje snadnou tvorbu a sdílení panoramatických fotografií. Dosud ji stáhlo na čtvrt milionu uživatelů z celého světa a psali jsme o tom i my.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Elitní networkingový Prague Pub Summit už ve čtvrtek!

Setkání s osobnostmi mezinárodní technologické scény a organizátory prestižních eventů jako jsou F.ounders proběhne už 28. června od 18 hodin v Občanské plovárně. Přesné složení účastníků sice bude překvapením až do poslední chvíle, ale vypadá to, že by se mohla sletět, sjet a sejít zajímavá jména.