Podíl Internet Exploreru poprvé pod 50 procent

Po mnoha a mnoha měsících vytrvalého propadu klesl letos v září tržní podíl Internet Exploreru poprvé pod 50 procent. Zatímco ještě před dvěma lety ovládal přes dvě třetiny počítačů, dnes to není ani polovina a dno je ještě stále daleko.

S informacemi o prolomení symbolické hranice vývoji přišla renomovaná společnost StatCounter. Konkrétně představoval zářijový podíl Internet Exploreru 49,87 procenta, což je velmi výrazný propad ve srovnání s více než 67 procenty trhu z roku 2008. Je tedy zjevné, že přestože se Microsoft v poslední době probudil a začal se skutečně snažit nabídnout dobrý produkt, uživatelé mají stále dobře zafixováno, že to po dlouhá léta byl jen druhořadý software pro začátečníky.

Jednou z hlavních příčin rychlého propadu je fakt, že vůbec poprvé klesl i podíl Internet Exploreru 8. S rostoucím povědomím o alternativních prohlížečích a různými antimonopolními nařízeními Evropské unie se ani nedá čekat, že by měl pokles v nejbližší době zastavit. Ostatně kromě přímého propojení s Windows není ani žádný objektivní důvod, proč by měl mít Internet Explorer o tolik větší podíl než ostatní.

Zcela opačný vývoj zažívá prohlížeč Chrome, který se z jediného procenta před dvěma lety vyšplhal až na zářijových 11,5 procenta. Dávno tak za sebou nechal Safari se 4,4 procenta i Operu s ještě menším podílem. Druhou příčku si drží Firefox, který už ovládá téměř třetinu trhu s 31,5 procenta. S tím už se ovšem pro Firefox dost možná blíží psychologická hranice, kdy začne řadě lidí připadat poněkud přerostlý a budou i k této alternativě hledat alternativu. Dlouhodobě jen velmi pomalé tempo růstu tomu napovídá a takový Google by mohl vyprávět…

Via TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

5 bezva stránek s tlačítky, která to řeknou za vás

Já mám právo sedět! Nebudu to dělat! Nepřepínejte kanela! Ať už se snažíte říct cokoliv, určitě už to někdo mnohem zábavnější řekl před vámi. Díky hodným lidem na internetu jsou naštěstí stránky, které vám umožní vyjádřit se na úrovni a jediným stisknutím tlačítka.