Panika v internetech: začala platit „nová“ pravidla WhatsAppu

Na začátku roku společnost WhatsApp přistoupila ke zdánlivě běžnému kroku, kterým byla aktualizace podmínek používání a zásad ochrany osobních údajů, zaměřená především na obchodní nabídky aplikace. Změny však vyvolaly velký odpor, protože nechtěně upozornily na léta platnou politiku společnosti WhatsApp, tedy na sdílení některých uživatelských údajů, například telefonních čísel, s mateřskou společností Facebook. 

A tady přišel problém v komunikaci. Místo toho, aby společnost WhatsApp změnila zásady, které vyvolaly kontroverzi, raději posunula termín, do kterého je uživatelé musí přijmout, z původního data 8. února na sobotu 15. května. A co se stane, když nová pravidla neodsouhlasíte? WhatsApp se stane nepoužitelným.

Pokud jste nová pravidla zatím neodsouhlasili, začne WhatsApp buzerovat s dalším vyskakovacím oknem s popisem změn a velkým zeleným tlačítkem Přijmout v dolní části. Pokud na něj klepnete, bude WhatsApp nadále sdílet určité údaje o vašem účtu se společností Facebook. Ano, nadále, dělal to doposud, prostě bude pokračovat v tom, co bylo běžnou praxí už pět let.

Nicméně pokud se rozhodnete, že podmínky nepřijmete, budete moci důležité životní rozhodnutí odsunout stiskem šipky zpět v levém horním rohu překryvného okna. Postupem času se však budou vyskakovací okna objevovat častěji. Nakonec už nebude úniku a funkčnost aplikace se začne zhoršovat

Společnost WhatsApp původně v únoru uvedla, že každému, kdo odmítne aktualizaci, okamžitě přestane aplikace fungovat. Pak společnost poněkud zvolnila a zvolila přístup postupné degradace funkčnosti, což je dost neobvyklá strategie. Čili budete například moci přijímat příchozí hovory, a pokud máte zapnutá oznámení, můžete si tímto způsobem číst zprávy a odpovídat na ně. Nebudete však moci zobrazit svůj seznam chatů ani zahájit nový chat, protože vám opět bude bránit aktualizace zásad ochrany osobních údajů. Po několika týdnech tohoto uživatelsky trýznivého zážitku WhatsApp s touto hrou o nervy skončí a vy už nebudete dostávat ani hovory, ani zprávy.

Skutečnost je taková, že pro většinu uživatelů nebude mít přijetí změn zásad ochrany osobních údajů na jejich interakci se službou WhatsApp prakticky vliv. Veškerá komunikace ve službě WhatsApp bude ve výchozím nastavení stále šifrována end-to-end, což znamená, že vaše zprávy a fotografie si budete moci i nadále prohlížet pouze vy a uživatelé, se kterými chatujete. A WhatsApp stále nebude mít přístup k žádné vaší komunikaci ani ji nebude moci sdílet se společností Facebook. Mezitím bude moci WhatsApp sdílet se společností Facebook informace o uživatelském účtu, jako je vaše telefonní číslo, záznamy o tom, jak dlouho a jak často WhatsApp používáte, identifikátory zařízení, IP adresy a další podrobnosti o vašem zařízení. Kromě toho může WhatsApp sdílet se společností Facebook údaje o transakcích a platbách, cookies a informace o poloze, pokud k tomu udělíte souhlas.

Na masivní odpor nebyl WhatsApp evidentně připraven. Ze špatně odkomunikované situace toho ale docela dost vytěžila konkurence. Jen několik dní poté, co WhatsApp 4. ledna poprvé oznámil změny, aplikace pro zasílání zpráv Telegram uvedla, že získala desítky milionů uživatelů, a Signal se pochlubil „bezprecedentním“ růstem.

WhatsApp je jednou z nejpoužívanějších chatovacích aplikací a po celém světě má okolo 2 miliard uživatelů. Do nepříjemné situace se však dostal především proto, že uživatelé zjevně nepochopili změny zásad ochrany osobních údajů, které společnost provedla před pěti lety. Přestože nepochybně došlo k úbytku uživatelů, dá se předpokládat, že drtivá většina „nová“ pravidla nakonec přijme.

Total
4
Shares
Další články